Quantcast
Channel: БГ Наука
Viewing all 3185 articles
Browse latest View live

Ролята на магнитотерапията във физикалната медицина

$
0
0

Автор: Елена Анзова

Магнитотерапията (магнит +гр.θεραπεία – лечение) е метод на лечение във физикалната медицина, който се основава на въздействието на нискочестотно магнитно поле върху човешкото тяло с използването на различни параметри.

Снимка: Пръстен от магнетит

Историята на магнитотерапията датира още от древността. В Древен Египет и Китай използвали магнита като средство за облекчаване на болката, като успокояващо средство, а също така и за лечение на рани, язви и други заболявания.

Историята познава немалко примери за лечебните свойства на магнитотерапията, използвани за терапевтични цели.

Нискочестотното магнитно поле (променливо или постоянно) има свойството да предизвиква физико-химични промени в тъканите, които изменят някои големи протеинови молекули, в зависимост от посоката на магнитното поле. Това води до ускоряване на вътреклетъчните окислително-редукционни реакции и повишаване на кръвоснабдяването и ензимната активност. Най-голяма чувствителност към въздействието на магнитното поле има главният мозък на човека – особено кората.

Магнитното поле в импулсен режим ускорява процесите на възбуждане, освен това улеснява процеса на предаване на импулси по периферните нервни влакна. Магнитното поле води до промяна в концентрацията на биологично активни вещества, като ензими, протеини, нуклеинови киселини. То влияе и върху свободните радикали, които често се свързват със застаряването на клетките и тяхната смърт.

Магнитотерапията действа върху тялото на пациента на много дълбоко ниво: клетъчно и вътреклетъчно, има пренебрежими противопоказания и се използва при различни заболявания.

Много чувствителна към магнитотерапията е сърдечно-съдовата система. При лечение заболяванията, които я засягат се подобрява коронарното кръвообращение, понижава се потребността от кислород за миокарда, повишава се устойчивостта на организма към физически натоварвания.

Първото известно научно становище, относно лечението на някои заболявания с помощта на магнит, е представено от Хипократ.

Днес магнитът успешно се използва за лечение и профилактика на множество хронични и възпалителни заболявания. Този вид терапия се явява един от най-ефективните и модерни методи в съвременната медицина. Терапевтичният ефект на магнитното поле засяга тъканите в дълбочина 10 сантиметра.

Магнитното поле се прилага директно върху кожата на пациента с малка въздушна междина. Тук електродите не се наричат електроди, а индуктори. Процедурата може да се провежда директно върху кожата на пациента, през дрехите, през гипс или превръзка.

Индукторите могат да се поставят и при наличие на метални предмети в тъканите, метални остеосинтези и др.

В началото на лечението се провеждат по-краткотрайни процедури, не повече от 5 минути, като времето постепенно се увеличава до 20 минути, а при пациенти в напреднала възраст не трябва да надвишава 15 минути. Курсът на лечение е 20 процедури.

 

Терапевтичен ефект на действие

  Магнитното поле оказва:

  • противовъзпалително;
  • противооточно;
  • съдоразширяващо;
  • имуностимулиращо (повишава имунната активност);
  • седативно (успокояващо);
  • болкоуспокояващо действие.

 

Магнитотерапията подобрява микроциркулацията, възстановява съсирването на кръвта, стимулира секрецията на вътрешните органи (бъбреци, черен дроб, панкреас), стимулира регенерацията и възстановителните процеси в тъканите. Насища миокарда с кислород, нормализира кръвното налягане и пулса, намалява кръвната захар. Наблюдава се увеличаване на подвижността в ставите, подобрява се цялостното здравословно състояние и сънят.

 

Показания

 

  • тежки фрактури на костите:

При поставяне на гипсова подложка е невъзможно прилагането на терапевтична процедура. За тази цел, магнитотерапията се явява едно от малкото физикални средства, в резултат на които се ускорява заздравяването на костта. Процедурата се понася добре от пациентите и няма странични ефекти.

  • болки в шиен дял, поясно-кръстен сегмент;
  • остеоартроза;
  • ревматоиден артрит;
  • болест на Бехтерев;
  • сколиоза при деца;
  • изгаряния, трудно зарастващи рани, трофични язви;
  • полиневрит;
  • невралгии;
  • интеркостална невралгия;
  • исхемичен инсулт;
  • кожни и алергични възпаления;
  • възпалителни гинекологични заболявания;
  • козметика;
  • хроничен простатит;
  • синдром на диабетното стъпало:

Според различни данни, от 10 до 25 % от диабетиците страдат от този синдром. Рискът от ампутация е 15-20 пъти по-висок от този на здрав човек. Смъртността в резултат на гангрена е 15-20 %, като гангрена се развива в 7-11 % от случаите. С помощта на магнитното поле се повишава чувствителността на ходилото, намалява се болката в крайника, увеличава се мускулната активност и сила. Магнитното поле може да се използва за лечение и профилактика на остеопороза и остеопения при пациенти с диабетно стъпало.

  • хроничен аднексит;
  • колит;
  • цистит.

 

Противопоказания

 

  • бременност;
  • хипертония III степен;
  • сърдечно-съдова недостатъчност III и IV степен;
  • цялостно изтощение на организма;
  • хемофилия;
  • тромбофлебит;
  • Базедова болест;
  • епилепсия.

 

Магнитотерапията е безопасен и ефективен метод на лечение, който може да се използва както като самостоятелна процедура, така и в съчетание с други лечебни процедури. Най-голям ефект допринася в комбинация, а именно с: електрофореза, импулсни токове с ниска честота, минерални вани, душове, аерозолотерапия, масаж.

 

Магнитотерапията повлиява заболяванията на опорно-двигателния апарат и представлява универсално и безопасно средство за ускоряване на оздравителния процес у пациента.

 


Черните хроники на Витанов. Хроника №1: между Светия Граал и авгиевите обори

$
0
0

Автор: Николай К. Витанов, Институт по механика – БАН

Търсене на кризата на фестивала на феите във Валенсия, Светият Граал и черните хроники

            Както читателите на това списание знаят, поредицата от бели хроники си расте. А откакто започнахме да разказваме  (от наша си гледна точка) за живота на учени и организатори на науката от други страни, интересът към белите хроники стана още по-голям. Нека повдигна малко завесата:  след германските учени в поредицата ще следват двама английски учени с голям принос за развитието на науката във Великобритания – Робърт Хук и Исак Нютон. Като ще започнем с Хук, но това няма да е днес. Днес ще ви занимая с нещо друго. Има доста хора, които не са забравили, че дадох обещание да напиша и черни хроники. Правилен е усетът, че черните хроники няма да са като белите и че там ще бъдат разказвани неща, наблюдавани от дълбоката вътрешност на развитието на процесите в българското образование и наука в последните 30 и повече години. Та непрекъснато, познати и непознати, все ме питат, кога най-накрая ще почна да ги пиша тези черни хроники и дали тази работа не е блъф. В туй време процесите в българското образование и наука, дето има една приказка, се задълбочават. Едни пари трябва да се разпределят и перушина хвърчи из ресорното министерство. Отидоха си двама интересни герои в света на българската наука и нейното управление – заместник – министрите Костадинов и Денков. Дойдоха нови – по-неизвестни, но също толкова интересни, ако погледнете не откъм светлините на сцената, а зад нея. Ще кажете: странно – защо пък точно тези. Е сега, може би са намерени на някой кръстопът, а може би пък не. Може би има машина на задкулисието, която си работи стройно, може би пък не. Кой да ви каже. А сега напред към черните хроники.

 

Решението да започна черните хроники се роди окончателно във Валенсия, на конференция, на която се обсъждаха последните новости при математическите модели на рецензиране на статии по научни списания (да и такива модели има за голяма изненада на тези, които направляват, кой знае накъде, развитието на науката в България).  Та вървя си аз по улицата към площада, където всеки ден в 14 часа гърмят фойерверки в количества, които човек трябва да види, защото е трудно да ги опише. Вървя си и си мисля, че предния ден трябваше да обикалям доста из летището, защото имаше посрещачи на отбора на Атлетико Мадрид, който идваше на гости на Валенсия (и ги победи с 3:1 докато аз наблюдавах второто издание на фойерверките към 10 часа вечерта). Та покрай Атлетико Мадрид и Валенсия мислите ми се отклониха за момент към нашенския футбол и пак си спомних за Трифон Иванов. Бог да го прости, помислих си, железен защитник беше и добре, че играеше сърцато, дори когато великите нападатели отпред бяха отписали мачовете. Та този човек не се боеше да каже нещо вярно, което би могло да прозвучи неприятно за други хора. Е, какво пък, помислих си и покрай българската наука има доста неприятни неща, които вероятно ще са интересни за потомците след стотина години. Може би някой трябва да ги опише тия глупости и грешки, за да се знаят и да не се повтарят. Да, обаче този някой трябва да внимава – помислих си, докато седях в катедралата, там отдясно, дето е криптата с оная чаша – Граала, с която са събирали кръвта на този, дето се е опитал да бъде пророк в родината си. Та имайки пред очите си горчивия резултат, реших да пиша внимателно и полека и за всяко нещо, като му дойде времето съгласно указанието на мъдрия научен стратег Макс Планк. И пак тръгнах из Валенсия и чаках испанската криза, за която ни проглушават ушите в татковината, да се появи зад някой ъгъл, подплашена от мощните гърмежи на фойерверките и желаеща да седи по-далеч от горящите огромни кукли. Но испанската криза никаква я нямаше – може да се е скрила в прекрасния аквариум при акулите или пък при горилите, крокодилите и жирафите в зоологическата градина. Като гледах как хората си живеят спокойно, как си празнуват, как си хапват в заведенията, дето като влезеш и дадеш 10 евро, ядеш на корем морски и други деликатеси, как си ядат такосите и буритосите и си ги поливат с кола по системата – плащаш една чаша и пиеш колкото искаш (може и 5 чаши), та почна да ми минава през главата еретичната идея, че тая криза май не съществува, а пък някой ме баламосва. Но веднага изпъдих тази лоша, лоша идея от главата си и продължих усърдно да се оглеждам за кризата. Е, видях испанки в традиционни рокли отпреди 200 години, видях и карнавал, опитах паеля и други неща, но кризата тъй и не срещнах. Та се прибрах измъчен от този неуспех в родината, където разбира се всичко си е наред и най-вече в науката всичко е прекрасно. То науката е прекрасна и си струва човек да й посвети живота си. Ако обаче организацията й е в ръцете на незнаещи и неразбиращи хора, пък даже и накичени  с длъжности, титли и професорски звания, нещата може да не са никак добре. Та четете редовете (и между редовете) на тези черни хроники, за да знаете какво не трябва да правите и какво не трябва да допускате да бъде направено. И когато дойде вашият ред да организирате българската наука, най-накрая вземете и я организирайте така, както е по цивилизования свят. Пък нека след вас потомците четат тези хроники и се дивят, как са могли някога да се случват такива неща.  Но да спрем дотук с увода и да караме нататък.

 

Черната тетрадка

Когато е изправен пред много неща, за които трябва да разкаже, човек понякога се чуди, откъде да го подхване. Така се чудех и аз. Докато не завърших тетрадката, в която си записвах по стар навик, останал от германските ми години, какво трябва да свърша. Удобно е – човек не забравя, а може и да си отмята, какво е свършил. Погледнах тази тетрадка и аха – да я изхвърля. И тогава се сетих, че с нея може да започна черните хроники, като ви разкажа за неефективността на нашенската научна система  и как тази неефективност изяжда времето за наука на учените у нас. Та ето ви хипотеза №1: Организацията на науката у нас е неефективна и тя максимално добре пилее времето на учените да се занимават с наука. Можете да я проверявате тази хипотеза, може да не я проверявате. Може да не и вярвате.  Надолу ще има и други хипотези. Не се засягайте от тях – пиша ги за потомците, които ще ни проверяват след стотина години. Нека те решават бил ли съм прав или не.

Та така – имаме тетрадката, в която е записано какво съм правил през 2015 г. и започвам да ви разказвам за борбата на един професор да си спести време за наука и за една система на организация на научната дейност, която се стреми да прахоса колкото се може повече от това време. Като разгръщах тетрадката и гледах какво съм правил през миналата година, реших, че почти няма да ви разказвам за времето, заето с дейност, извън научната и административната дейност, свързана с управлението на института, на който съм заместник-директор. Те няма да са интересни на читателя, пък и може да са предмет на отделни разкази. Но все пак и през това време имаше дейности, свързани със стрес. Например, колата ми беше в квартала, най-силно засегнат от силната градушка през 2014 г. Та оправянето на формалностите със застрахователя, намиране на сервиз и самият ремонт водят до доста стрес, когато ви е за първи път. Е, вече не ми е за първи път и мога да погледна с хумор на нещата, но през пролетта на 2015 г. не ми беше никак весело, а и това се отразяваше на настроението ми за работа ден след ден след ден. Слава богу, всичко завърши добре и по автомобилчето не се вижда и следа от градушка. За целта обаче човек трябва да има Каско, а Каското струва пари. И когато заплатата ти не е голяма, може и да не си направиш тази застраховка.  Но това си е проблем на самия човек съгласно господстващите по нашите земи в този момент идеологически алгоритми за действие. Бълбукащият мозък на българския политик не мисли за отделния човек, защото има да се увеличава натоварването на народа с непреки данъци, че не могат да се вържат приходите и разходите. Няма да ги и вържат с таз икономическа идеология, но това е друга тема, свързана с познанията ми по икономика. Та бълбукат си съответните мозъци и ви разправят за стабилност. А всъщност тази стабилност е застоят на блатото. Но мисля си аз: какво ли ще правят блатните твари, ако водата тръгне да тече? Как какво ще правят – ще се съпротивляват до последно. Та ето ви Хипотеза №2:  Блато трябва да има, блато. Навсякъде, включително и в науката в тая страна.

 

Битката за времето: в началото на годината тръгва зле, но после обикновено върви добре, защото…

Ами защото януари месец преминава в работа върху едно нещо наречено годишен отчет – да се чуди човек каква е ползата от него, защото дали си постигнал добри резултати или не, няма значение. Даже ако си постигнал резултати, трябва да пишеш повече. Тези, дето го искат тоя отчет, не им пука много много какви постижения има вътре. Има отчет – всичко е наред значи и забравят за съществуването на българската наука и на БАН в частност, докато дойде следващата година или докато на хоризонта се появят пари “за усвояване”.  Та януари месец човек спокойно може да го отпише като месец за интензивна научна дейност. Пишеш отчет и толкоз. А, да и изнасяш представяне на отчетната сесия на института. Като отчетите по темите трябва да се разгледат преди това на заседания на съответните научни направления. И т.н и т.н. Чист резултат за науката от тез писания и заседания – никакъв. Човек си губи около месец от времето, за да оформи някакви бумаги, от които никой не се интересува. Ако се интересуваше, щеше отдавна да разбере, че се занимавам със социална динамика и с изследване на миграционните потоци. Да де, но всичко е пропуснато и на нашенския чиновник от Брюксел трябва да му кажат, че се занимавам с това. Което предизвиква журналистически интерес, но не и чиновнически интерес. А мигрантите си мина-а-а-ават…

Но има и нововъведения – отчетът се електронизира. Частично, ама все е нещо. И работата по него се съвместява с работата по графата поддържане на профили в социалните мрежи – например в ResearchGate, където човек може да си качи научните публикации. Електронизацията си е стъпка напред, защото преди това пък отчитането на резултатите си беше на хартия. И там отиваха 2-3 дни, защото когато човек има добра научна продукция, той има и много цитати и в края на годината трябва да си ги събере и за всеки цитат трябва да посочи, кой го е цитирал, къде го е цитирал, дали цитиращият източник има импакт фактор, какъв му е ISSN-а и т.н. Пълен кошмар, особено ако цитатите ви са над 100 на година. Хората си празнуват покрай Нова година и след нея, а вие си седите пред компютъра и си събирате информация за цитатите. Полза – никаква. Идва някой си или някоя си и никак не се вълнува колко цитати имате – казва, че сте нереформиран и толкоз, заплатата ви остава същата. След което тез чиляци отиват на почивка, че много са работили горките за съсипването на българската наука.

Тъй – януари го отписваме значи. През февруари и март обикновено е много по-добре и това обикновено са най-плодотворните ми месеци през годината. Защото съм по чужбина. Гледам тетрадката и виждам колко много научна работа съм свършил през това време. Например там съм написал поредната статия за метода за решаване на нелинейни частни диференциални уравнения. Е имам си един такъв метод и си му развивам методологията. Хората го приемат добре и го използват, а аз се стремя да го направя все по-мощен и по-широко приложим. За целта трябва да се доказват все по-сложни теореми. А за да направи това,  човек трябва да седне и да мисли с дни. Как да мислиш с дни обаче, когато българската действителност не те оставя и 5 минути на спокойствие. Все някоя административна глупост ти налита върху главата и все някаква чиновническа приумица трябва веднага да се удовлетвори инак светът ще се срине (тоест някои хора няма да могат да си оправдаят заплатите с това, че са измислили безполезни неща, губещи времето на истинските учени). А там, по онези страни такива неща няма. Няма чиновнически приумици, които да ти се стоварват на главата. Няма такива неща, дето да трябва незабавно да се заемаш с тях и да си захвърляш научната работа. Няма проблеми с компютри. Няма проблеми с информацията – която статия искаш, я има даже online, а ако искаш нещо старо (като например оригиналните статии на Колмогоров на немски, писани преди почти век), веднага ти ги поръчват и ти ги доставят за 3 дни най-много. Всичко е направено така, че да имаш максимално много време за научна работа. Защото това е и социалната функция на учения – да произвежда ново знание. А не да бъде размотаван с административни приумици и да бъде навикван по радиа и телевизии. Затуй и младежта научна наша бяга по онези страни. Условията за труд, че и заплащането им са къде по-добри. А нашите администратори на науката пишат жалки програми как ще ги върнат. Няма да ги върнете – и да им предложите заплати, няма да им предложите условия за работа и те ще станат неконкурентноспособни, ако нямат начин да си поддържат нивото. А като им предложите високи заплати, то какви заплати ще предложите на тези, които вече са тук? Или те да мрат, за да се отчете, че сме върнали 2-3 младежа? Както винаги съм казвал – това е тъпа политика. Някои ми се сърдят и приплакват, какъв съм лош. Е, нека да оставим бъдещите поколения да решават, дали съм бил лош или може би пък съм бил прав, че научната политика и особено тази, свързана със заплатите на учените, е извънредно тъпа.

И тъй, престоите в чужбина – това по същество е времето, когато човек може да се занимава изключително с научна дейност. Далеч от българския икономически, политически и социален бардак. Аз си имам хипотеза (Хипотеза №3 за авгиевите обори на  науката). И тя гласи, че що се отнася до науката, то този бардак е нарочно поддържан и целящ да смазва българските учени, та да се гепват парите за наука и да се отклоняват от истинската наука и технологично развитие. Съгласно тази хипотеза, един след друг, един след друг, по управленските върхове на науката се въртят субекти, които още повече забатачват работата. Едно не се забатачва – парата спокойно си тече към избраните хора, които си я усвояват и си отчитат постиженията, че и премии и награди си раздават. Резултат по същество – нула – ама системата си работи.  Та далеч от тая перверзна система, в ония спокойни страни, нещата са по друг начин. Там хората гледат такива като мен да се занимават колкото се може повече време с наука. Там мога да се концентрирам и да си доказвам сложните теореми, свързани с решенията на нелинейните частни диференциални уравнения. Там мога спокойно до си развивам теориите за идеологическата борба и миграционните канали. Там мога да си пиша статиите по турбулентност. Тука не мога. Като се върна тук ме посреща на нож една система, която ме е определила като враг, защото произвеждам стойностни научни резултати. Докато можеше, ми се присмиваха. Докато можеше – обявяваха резултатите ми за грешни и неверни. Сега вече не може. И се почнаха задкулисните игрички – да се прави всичко, само и само на Витанов да му се пречи. Защото за разлика от другите, които само приказват, той знае къде да бутне системата. Е, той знае, ама иска ли да се занимава с авгиевите обори, които са наторени? Това е въпросът. А иначе там, на спокойствие, в онези страни научната му дейност си върви прекрасно. И разбира Витанов прекрасно защо младите бягат от тая страна.  Те младите, не са прости. Не искат да стоят в авгиевите обори.  Но както е казал певецът с мустаките – шоуто трябва да продължи. Епичното пълнене на авгиевите обори продължава. И е добре да бъде описано за бъдните поколения. Та поне да знаят, че там, където са оборите, някога е имало наука. А може да не са били авгиеви обори – може да е бил златен дворец, а хипотезата ми да не е вярна. Не знам, нека поколенията да си решават.

 

Битката за времето  в татковината –  усилията на професора да намери време за научна работа и резултатите от това

 

И тъй обратно в родината. Следва сериалът – натопен в родния хаос, професорът се мъчи да намери време за научна дейност.  А по науката има какво да се прави. Теоремите за нелинейните частни диференциални уравнения са доказани в чужбина. Сега трябва да бъдат описани, оформени като статия и изпратени за публикация. Като чисто време за това отиват 2 седмици.  Освен това се пише и друга статия – за статистически анализ на системата на българските градове. Не, че е от интерес за политици и управляващи у нас, но по света има една нещо, което се казва Нова икономическа география. Иначе казано – модерната теория за регионалното развитие, пълна с математика. Та пише си г-н Витанов статии и там, публикува си ги на запад и извършва всички дейности, свързани с публикуването – в случая отговаря на рецензии на рецензентите, на които им е интересен материалът, защото се отнася за малко позната за тях система от градове – българските такива. И се приема статията и излиза. И подсмърчат изрусени каки по телевизионните екрани и питат, къде са, къде са постиженията на българските учени? В западните списания, в западните списания са, како, като толкова те интересува, иди ги прочети (но преди това трябва да си осигуриш достъп да онези списания, че те там не работят на принципа, че на Ганя трябва да се предостави всичко, безплатно при това и в допълнение да му се дадат две мускалчета розово масло и една круша. Ще питате – туй за крушата отде го измислих. Ами попрочетете историите за бай ви Ганя и ще стигнете и до крушата).

Освен това, г-н Витанов (понеже все пак се е специализирал в борбата с българския хаос) успява да напише и издаде през 2015 г. и две монографии. Едната – по теория на турбулентността, а другата – по анализ на риска. Подсмърчащите по телевизията каки, дето разправят, че българските учени за нищо не стават, бих поканил да напишат и те една монография по турбулентност, натъпкана с математически формули. Тука следва да издигна хипотезата, че няма да могат да го направят – то за целта се изисква човек доста от математическите дисциплини да е изръшкал – туй частни диференциални уравнения, туй вариационно смятане, туй математическа статистика и статистическа физика, туй механика и термодинамика, туй програмиране и паралелизация и тъй нататък. С просто подсмърчане по телевизиите няма да стане. Затуй имаме и разделение на труда – аз пиша книгите, каката подсмърча по телевизията. А, да и тя държи парите. А пък за анализа на риска, дума изобщо да не отварям. Нали си представяте, как му изглеждат на един, дето пише книги на английски език по въпроса, голямата част от тъй наречените анализатори на риска в татковината? Думите тъй наречените доста ще ви помогнат да сглобите хипотеза, която е налична по въпроса. Та книгата си е готова и докторантите ми вече я използват. Както за увеличаване на знанията си, така и в писането на статии.

Някои ще кажат – че какво толкоз, написал 2 монографии за една година. Че и ний можем. Хайде де – де са ви монографиите по турбулентност и по анализ на риска? Щото моите са налични. Изобщо – на българина му дай да си човърка носа и да принизява чужди постижения. А ако трябва да седне и да напише 2 монографии с математика в тях, той приблизително трябва да свърши следното. Най-напред трябва да му е ясно какво ще пише и като така огромното количество мърморещи ще си останат с човъркането на носа, защото нито разбират от турбулентност, нито от риск (да ви издам тихичко една голяма тайна – като научите методите на теорията на турбулентността, методите на анализа на риска ще ви се сторят страшно познати). После човек трябва да седне и да напише монографиите на английски език. Та хипотезата тук е, че тези, които могат да го направят, остават като число по-малко от броя на пръстите на едната ръка. Следва направата на картинките, прочитане от някой, който не е много навътре в нещата (има докторанти и млади учени за целта), за да се провери, как се възприема текста, след това се правят необходимите корекции, за да може текстът да е по-възприемчив за студенти, докторанти и читатели без опит в съответната научна област. Следва разработка на варианти за оформление на корицата, обсъждане на тези варианти и избиране един от тях, което изисква съгласуване с издателството. Та такава е технологията и тя покрай другото изисква и временце. И ето ви друга хипотеза – Витанов е глупак и се занимава с непрестижна и зле платена научна дейност, вместо да “араламби” всеки ден по телевизиите за нокътя на третия пръст на десния крак на антропологията и политологията на световното развитие.  Но да караме нататък.

Та като става дума за анализ на риска, то и такава специализирана статия бе подготвена в рамките на годината. За анализ на риска от попадане на малки частици от опаковката на храната в самата храна. Ако частиците са достатъчно малки – нищо не ги спира и те си се натрупват в който орган на човешкото тяло си искат (кръвта ги закарва любезно дотам). И като нищо, ако опаковките не са подходящи, човек се превръща в ходеща мина за редки метали. Със съответните последствия за здравето. Разбира се, тези изследвания не са като дискурсите за дамските кюлоти, от което каките разбират. Туй е то науката, а опаковките – вълците ги яли. Важното е да се “араламби” по телевизията, че българската наука е нереформирана и затуй – няма пари. Туй е интересна хипотеза, но дали е вярна – виж към края на статията параграфчето затуй как разходите за наука са към разходите за държавните служби и как разходите за държавна бюрокрация растат, пък каките трябва да съкращават. Та там има хипотеза откъде ще съкращават каките. Която прекрасно обяснява какините “араламбения ” по теревизиите.

И още за анализа на риска – вече от гледна точка на практиката. Има интересни разработки за изчисляване на риска от пожар в затворени помещения или тунели. Темата е доста актуална в западната литература и е добре човек да поназнайва и използва западните стандарти при практическите изчисления. Което и направихме със съавторите ми през 2015 г. Чисто практическо приложение на дял от механика на флуидите, свързан с развитието на пожари. Пак да успокоим тези, дето треперят да не би държавата да е похарчила и 1 стотинка за това – спете спокойно, деца, спете, спе-е-е-те – държавата си харчи умно парите за наука – да-а-а-а (между другото що не проверите как точно, та да видите какви чудеса освен дискурсите за кюлотите ще излязат). За пожарите – нищо, там се праща кака от екрана да мърмори, колко съм нереформиран. Интересно какво ли ще мърмори, ако държавният й мерцедес вземе, че попадне насред редица от наблъскани и запалили се в тунел коли? Там ще е интересно – ако каката успее да реагира навреме, ще гледате филма “Изнасянето на каката на тагъдък от тунела”. Ако каката не успее да реагира навреме….- е, ами тогава работната хипотеза е, че по телевизиите ще се появи следващата кака (може и бати) и пак ще говорят същото. До следващия пожар.

Публикациите обикновено се пишат със съавтори. В моя случай те не са много – опитни колеги от чужбина или българи, които лично аз съм подготвил. Сбирките по обсъжданията са доста интересни, защото на тях става дума за наука по същество. Обикновено всеки разказва какво е пресметнал и каква литература е прочел. След това обсъждаме какво да влезе в поредната статия и какво да не влезе. Разпределят се задачи за следващия период, а на мен обикновено се пада честта да почна да сглобявам статията. След като я сглобя, съавторите почват да проверяват какво съм сглобил, нанасяме промени, махаме едно, прибавяме друго и така, докато статията, книгата, докладът на конференция или каквото пишем там добие завършен според нас вид. След което го изпращаме, закъдето е предназначено и започва рецензирането му. Като дойде рецензия, обикновено нещата се преправят отново, добавя се нова информация, може да се направи и някоя допълнителна сметка. Това изисква време, което трябва да се спечели в лют бой с инсталираната система за крадене на времето за научна работа. Поне тъй е хипотезата де – ако питате русата кака – няма такова нещо – там хипотезата е, че учените са некадърни и нереформирани. Някой зевзек би се запитал – как тъй каката стигна до тоз извод, като хабер си няма от наука, ама да не задълбаваме, щото по тоя въпрос вече има стройна хипотеза – простичко е, една жена й е казала.

И накрая да кажем и за подготовката на статията за миграционните канали. Тя вече излезе де, но се подготвяше миналата година. И тук мила родна картинка. Преди 10 години, когато написахме книга по въпроса и предупреждавахме, че Европа я чакат големи миграционни потоци, направо ни се смееха и обявиха изследванията за безперспективни и недостойни за финансиране (та те и досега не са финансирани – да са спокойни тези дето треперят, да не би държавата да е похарчила една стотинка за тези изследвания. Не е, милички, не е – всичко отива за много по-важни теми като дискурси за женските кюлоти или за усвояване от правилните научни колективи и фирми, към които аз не принадлежа). През 2010 г. направо казах в интервю за  един от големите всекидневници, че Гърция няма да издържи на мигранския натиск и системата за граничен контрол в Европа ще се продъни. Отново смях и яростно отричане. И почнахме, тия дето ги пишем тия неща, да си ги публикуваме само на запад. Включително и тая статия за миграцията. Предупреден, значи въоръжен – казва поговорката. Е, ние предупредихме и ни обявиха за фантазиращи си глупаци. Та направихме теорията за миграционния канал и я пратихме на запад. Оцениха я хората и вече е публикувана. И още тогава, когато я правихме, “рецензентите” български (дето нищо не могат да направят, а само ще плюят чуждите постижения) минаха на следващото ниво в отношението към истината – вече не могат да я осмиват (че мигрантските потоци ще им изкъртят и коронките на зъбите) и почнаха бясно да отричат – не, не може да се направи математическа теория на това нещо. Не може, ама може, стига да разбираш как. На всичкото отгоре вече теорията е публикуван факт. На запад. Някои “рецензенти” още крякат, други минаха вече на трети и краен етап на отношението към една истина – “М-хм, че то е тривиално, м-хм !” Тъй, тъй, тривиално е. Само дето постижението е налице и е международно признато. Което бе казано на “рецензентите” от Брюксел. Ами сега? Е, драги млади читатели, има и четвърти етап от отношението към една истина – “рецензентите” почват да правят дребни номерца, за да спъват работата на тези, които са показали и доказали истината. Туй “рецензентите” много го умеят и са страшно задружни, когато трябва да окалят някой, дето не иска да е в авгиевите обори.  Затова интересът ми към родната наука и нейната организация спада непрекъснато. А в туй време представители на сегашното и бившето ръководство на науката се боричкат кой крив кой прав. Абе момчета, авгиевите обори вече прели-и-и-и-ват, вие си мерите…. Като гледам състоянието на българската наука, хипотезата може да е следната: Ами, къси са ви, какво друго да заключа. Ако не беше така, българската наука щеше да цъфти и върже, дето се вика.

Следващото нещо, което правя с удоволствие, макар и да ми отнема доста време, е в графата научно-приложна дейност по отчетите  – тоест писане на статии, популяризиращи постиженията на науката. Правя го, защото тук хипотезата ми е, че човек не трябва да си стои само в кулата от слонова кост, а трябва и да обяснява на хората научната си област, своите постижения в нея и изобщо постиженията в нея. Написването на една такава статия отнема 4-5 дни чисто времево. Така, че написването на 10 статии си е голяма дейност за една година. Но поне младежта и другите са информирани. Та през миналата година написах 4 статии от цикъла за белите хроника – разказах ви как Хумболт и Планк полека са организирали германската наука, за да стане тя това, което е днес. А вие сравнявайте това с действията на “организаторите” на българската наука. Може пък и да ви стане ясно, защо в Германия е едно, а пък тук работната ми хипотеза е за авгиевите обори на българската наука. През 2015 започнах да пиша и две популярни статии за Айнщайн. Излязоха те през 2016 г. тъкмо за откриването на гравитационните вълни. И се сътвори поредното чудо – яростни критици на теориите на Айнщайн изведнъж почнаха да го възхваляват и заговориха за нови хоризонти на науката. Ох, боже, божке-е-е-е – дето има една приказка. Но какво да се прави – по нашите земи и въртенето като пумпал се брои за полезно действие, а не само движението напред. Та драги ми млади колеги и бъдещи учени, след 10, 20, 50 или 100 години –  докато работната хипотеза не стане, че само движението напред е полезно действие, около вас в науката ще наблюдавате огромно количество въртящи се на място пумпали, претендиращи съгласно текущо господстващата хипотеза, че извършват полезни действия.

Разбира се, за да осъществявате научна дейност на конкурентноспособно международно ниво, трябва да четете научна литература и то много. Стотици статии и десетки книги на година. Горе-долу една четвърт от чистото време, посветено на работа през годината е свързано с четене. Чета статии, свързани със статиите, които рецензирам – най-малкото трябва да проверя дали авторът вече не е публикувал резултатите някъде (което и честичко се оказва вярно – понятие си нямате, млади колеги, какви научни шмекери има по света, особено на изток от България). Чета статии по нелинейни частни диференциални уравнения – методология за решаване и приложения, чета статии по социална и икономическа динамика, по механика на флуидите, по теория на турбулентността, по нелинейни водни вълни, по теория на мрежите. Същото и с книгите. Набавянето на статиите, че и на книгите, е доста трудна задача.  Българският учен е в силно неизгодна позиция по отношение на информационната осведоменост в сравнение със западните си колеги. Много списания просто са недостъпни от България и за да прочете човек каквото му трябва от тях, той трябва или да отиде в чужбина в някой от прекрасните научни центрове, където тая информация я има, или пък да помоли чуждестранни познати учени да му изпратят една или друга статия. Но хората, които ходят редовно по чужбина и имат чак такива познати, не останаха много в тая държава. А политиците нехаят. Ментят ли ментят по телевизията, приказват олимпийски глупости, громят науката, протакат финансирането или направо го гепят, за да го раздават на приятелски кръгове и после се чуди българският политик, що не може да върже бюджета. Щото икономиката е неконкурентноспособна, щото няма технологично развитие, а и пари няма за модерни западни технологии, а тези, които могат да развият собствените наука и технологии са смазани, заплатите им не стигат дори да оцелеят, подложени са на публични унижения, парите за научно и технологично развитие са гепени. И си мисли милата политическа главица, че като се появи по телевизията и надрънка поредните глупости, нещата ще се оправят. Не, няма да се оправят. Политиците съсипаха българската наука и технологично развитие и ги превърнаха в авгиеви обори. И продължават да пълнят авгиевите обори с миризливи неща, достойни за авгиев обор – приказки, концепции, програми, стратегии, приказки, грешно финансиране, пак приказки и така пак отново. И се чудят защо от оборите не излизат технологии безплатно. Е, андрешковци драги – от оборите ще излиза все повече това, което излиза от едни обори и това не са съвременна наука и технологии. Да ви е ясно и да не се въртите и да не пърхате с крилца, че никой не ви е казал. Научната и технологичната политика на държавата е тотално сбъркана и виновни сте си вие.

 

Битката за времето в татковината: как системата има  ресурс да  разкаже играта на всеки учен

 

Откъде ли да започна – май най-добре е да почна със заседанията на научния съвет на института. Те са относително редовни  и се провеждат всяка седмица, при което траят по около 2 часа, че и повече. На тях се обсъждат текущи въпроси от дейността на института – тези, които трябва да имат санкцията на научния съвет (има и други, оперативни въпроси по ръководството на института, които не изискват санкция на научния съвет, но за тях ще стане дума по-долу, когато ви разказвам за директорския съвет). Та такива въпроси са например въпросите свързани с дейността на докторантите – приемане на научни планове, отчети за съответната година, информации за докторантски конкурси и акредитации, информации за общия научен отчет на института, отчети на спин-оф фирмите, разпореждане със собственост върху патенти,  предложения за научни проекти, отчети по научни проекти, информации за финансовото състояние на института, продължения на трудови договори, откриване на конкурси за кариерно израстване, запознаване с резултати от дейността на журитата по конкурсите за кариерно израстване, избори на професори и доценти и други такива. Като се отчете, че честичко докладвам това или онова на научен съвет (все пак съм ръководител на постоянно научно структурно звено и заместник-директор на института) и че тези доклади трябва да се подготвят на електронен носител, за да се запознаят членовете на съвета с тях и на хартия за архива, то подготовката и присъствието на заседанията на научния съвет отнемат доста време.

Доста много са и директорските съвети – почти всяка седмица в сряда – от 30-на нагоре на година. Там се обсъждат въпроси, свързани с оперативното ръководство на института – кадрово и финансово състояние на института, състояние на научната, учебната, проектната и бизнес-дейността на института. Там се обсъжда прекратяване и подновяване на трудови договори, пенсиониранията, текущите задачи, идващи за изпълнение от централната администрация на БАН, всички финансови разходи, извършвани от института – парите са малко и трябва да се следят много стриктно, иначе институтът ще излезе на червено. Обсъжда се текущото състояние на проектите на института, както от страна на финансите, свързани с проекта, така и от страната на кадрите, работещи по проекта. Обсъждат се и се съгласуват отпуски – например кой от ръководството кога ще излиза в отпуска през лятото – когато директорът излезе в отпуска, заместник-директорът (тоест аз) не трябва да е в отпуска, а да е наличен и да управлява делата на института. Обсъждат се технически въпроси, свързани с участие на конференции, изложби, подготовка на конференции и конгреси, свързани с института, както и състоянието на сградния фонд, електрическата инсталация, парното, сметките за телефон и още много други неща. Ако ръководството на института ви изглежда да действа като стопанин на имот – така си е – материалните активи трябва да се стопанисват, редовно да се прави инвентаризация, персоналът редовно трябва да се инструктира, пожарогасителите трябва да са в изправност, трябва да се следи да не се пуши в сградата на института и една камара ей такива неща плюс обсъждане на желания на членове на института както от научната му част, така и от административната му част. Една камара техническа работа – който я е правил, знае какво е. Като си нов директор или заместник-директор, ти трябва около година да минеш по веднъж през всичките възможни неща, които се случват. На втората година повтаряш, та да видиш, че нанякъде има варианти и не винаги е едно и също и на третата година вече си опитен боец, който има достатъчно опит, та относително спокойно да посреща предизвикателствата. Е, аз съм 6-та година заместник-директор и доста предизвикателства сме посрещнали с директора, включително и такива, които не ви пожелавам да посрещате като станете началници. Питате се какви ли са те? – ами ето ви един пример – Симеон Дянков. Който не го интересуваше дали учените имат пари за заплати и дали студуват през зимата. Такъв един да го хванеш и да го пуснеш да работи без заплата и една зима без парно та да му дойде акъла в главата (ако оживее). На други места ще ви рзказвам за тези времена, но да знаете, млади колеги и вие, потомци, че идиотията управленска по отношение на науката е била и остава огромна.

Следват общите събрания на института, които са относително рядка, но интересна гледка. Там се обсъждат отчети, избори за научен съвет избори за членове на Общото събрание на БАН, промени на правилници. Тук всеки може да вземе думата и да си каже какво мисли. Понякога са интересни, но понякога са много скучни. Доста чисто време отива там, но какво да се прави – демокрацията работи бавно, а най-трудно е да убедиш в нещо 100 човека, всеки от които има едновременно по няколко различни мнения по един и същи въпрос. Та оттук иде и приказката – “Ето ти моето мнение. Ако не ти харесва, имам и други”.

Та като говорим за ресурсите на системата да отнема от времето за наука, стигаме до конкурсите за стимулиране на научните постижения и срещите за отбелязване на заслуги са важни институтски събития. На които трябва да се връчват съответните грамоти. А на тези грамоти трябва да им се прави дизайн, дето има една приказка. И ето как заместник-директорът хваща и подготвя текстовете.  Но не минава  без проблеми, ако си мислите, че всичко минава бързо и гладко. Сложиш снимка на юбиляра в почетната грамота, а той започва да си мисли, че това му прилича на некролог и почва да се обижда (а човек започва да си мисли, защо ли изобщо се занимава да им прави почетни грамоти на тези хора, дето гледат все какъв кусур да вържат). Та махаш снимката и преправяш целия дизайн. Вече е по-добре според юбилярите и може да се процедира натам по отпечатване. И мислиш как да ги връчваш тези грамоти. И се организира събитие и … юбилярите вземат та не дойдат. Изобщо весело е да организираш каквото и да е в татковината. Много е весело. Толкова е весело, че вече ми е писнало да се занимавам. А конкурсите за награди също са интересни. Например по това време на годината се издигат номинации за наградите „Питагор”. Всяка година използвам административната си позиция, за да не бъда номиниран. Да, за да НЕ бъда номиниран. Обяснявам им на хората, че наградата е хубаво нещо, но в текущата ситуация тя е подигравка с българските учени, чиито заплати са мизерни. И докато учените мизеруват, идва поредният министър, хвърля 5 наградки и мисли, че си измил ръцете. Е, добре, казвам им на моите хора – тоя цирк без мене. Като се оправят заплатите, вече ще е истинска награда. Но със срамна история – това е работната хипотеза. Пък бъдещите поколения могат да решат, че не съм бил прав да говоря, че работата с тая награда е позорна при наличието на едва свързващия двата края български учен.

Доста време отделям да консултирам докторанти. Какво да ги правя, ако не им посоча пътя, най-подходящата литература и как да се справят със задачите си, какви специалисти ще излезнат от тях. Отнасям се съвестно към тези си задължения, въпреки, че държавата не се интересува особено, дори пари нямат хората за научна дейност и да идат на някоя конференция. А на запад не е така. Има си перо отделно за всеки докторант. Тук – нищо, в авгиевите обори действа андрешковският принцип, че институтът трябва да се оправя както може, а велии-и-и-кият пореден политически Андрешко се кипри какъв е хитър. Погледнато от западна посока обаче великият Андрешко изглежда като жалък чистач от авгиеви обори – обемът на непочистеното расте, а западняците се чудят как така Андрешко е оставил колата в (каквото има там  в авгиевите обори), а той пъчи космати гърди и им се пери колко е велик. А те се подхилкват, защото знаят, че не им е задължение да ни чистят авгиевите обори.

Ако си мислите, че това със заседанията свършва дотук, не сте познали. Следват заседания на направлението. Направлението Механика на флуидите е доста активно, както в областта на теорията, така и в областта на експеримента. При нас е една добре обзаведена лаборатория за изследване на механични свойства на полимери и други материали. Направлението има доста проекти, хората пътуват много в чужбина. Административните въпроси, свързани с поддръжката на тази активна дейност, са доста много и голяма част от тях се обсъждат именно на заседанията на направлението. Там например обсъждаме придвижването на административните процедури, свързани с докторантите от направлението, кадрово развитие, продължение на трудови договори и дори инструктаж за безопасност на труда в началото на всяка година. Инструктажът е много интересен, особено тая част, която описва как трябва да освободите от дрехите кандидат-удавницата (или кандидат-удавника) и тогава да преминавате към дишане уста в уста. За да не си мислите, че това е ей така – администраторите са измислили, че инструктажът трябва да се прави от квалифицирани хора, поради което ходих на курс как се прави такъв инструктаж. Та дето се казва, съм лице, правоспособно да го извършва. Ей такива неща трябва да прави също един професор, драги ми млади колеги. Та покрай работата на направлението доста често се срещам с учени от направлението за обсъждане на административни и научни проблеми – тези срещи или се насрочват, ако е за нещо по-сериозно, свързано с изпити на докторанти, подготовка на съвместни статии, подготовка на проекти, посрещане на колеги от чужбина, участващи в  проекти на колеги от направлението или се използва обедната почивка за провеждане на работни обеди, че времето не достига. От време на време ми се налага да пиша и препоръчителни писма за млади и не толкова млади учени, кандидатстващи за постоянни позиции в чуждестранни университети и институти. Отнасям се доста сериозно и към тази дейност, защото и на мен някога са ми писали препоръчителни писма професорите ми на запад. Отнема доста време да съчиниш едно такова писмо за конкретния случай. Старая се, защото знам, че предразсъдъци все още има и нашенското дете – млад учен е в малко по-неблагоприятна позиция от тамошните местни деца – млади учени, кандидатстващи за същата позиция. Имидж на държавата има да се преодолява тука. Това си мислих днес на тържеството за 25-годишнината на вестник “24 часа”, където се бе изтупал голяма част от тъй нареченият ни елит. Е, и аз бях там. И не се разписах в големите листи, та да се увековеча. И говорих с един настоящ и един бивш министър. Тъй де, контакти трябва да прави човек.

Разбира се, от време на време трябва да се подготвят и презентации за това, какво мисли да прави институтът по отношение на тази или онази програма. Та се правят слайдове за тази презентация на проекти на института пред началници както от БАН, така и от МОН. И това си иска доста от нишочайшето  време, защото  височайшото време е малко и човек добре трябва да помисли какво да каже и да покаже, че да остане нещо във височайшата глава. Доста време напоследък отива и за писане на общоинститутски проекти – писането все не свършва, часовете отделени на това си текат ли текат, правилата се менят и написаното трябва да се преправя. Изобщо цялата система с писането на проекти е свидетелство за ярката некадърност на управлението на науката. Някога, когато управляващите науката са имали ясна визия какво искат, научната система е била фокусирана и добре направлявана (не става дума само за България). След което чиновниците са взели връх в управлението и като не разбират от наука по същество, са вкарали проектния принцип (хайде сега вие давайте проекти, пък ние ще ти оценяваме и ще решаваме какво да финансираме и какво не). Това вместо до гъвкавост, довежда до изкривяване на научната система (който е позициониран по-добре сред научната администрация, независимо от това, добър учен ли е или не – печели). При наличие на достатъчно пари в системата недъзите й може да се замажат за някое време, но идва време и парите неизбежно намаляват (вследствие на некадърността на софтуера в главите на съответните управляващи) и тогава, в съответните нещастни държави, ярко лъсва фактът, че парите се разпределят уж наукообразно, пък отиват по места дето изобщо не се прави наука, а местата, където се прави наука, остават нефинансирани). И се чудим и се маем защо е така. И се чудим и се маем какво да правим. Ами то непропорционално широкото използване на проектната система ви е вкарало в дупката, господа научни администратори и сега си патите от свързаната с това неефективност. И ще продължавате да си патите. Аз с интерес гледам поредния мастит управленец (всеки с по-дълга биография от предния, та вече май стигаме до биография с дължина на “Война и мир”, ама не се притеснявайте, аз работя върху биография дето е по-дълга от четирите тома на „Тримата мускетари” донадена с „Граф Монте Кристо” – тъй де, няма да си играем на дребно я, щом е важно не какво разбирам, а колко ми е дебела биографията), който мъчи да реанимира проектната система. Няма да я реанимирате. То за да е ефективна, трябва де не е толкова хипертрофирана и да е напомпана с много повече пари. Но хайде стига съвети, че не получавам аз големите заплати за управление на науката.

Каквото важи за общоинститутските проекти, важи и за писането на проектите на ниво научни групи. Фондът за научни изследвания работи тъй весело, че в последните години проектното финансиране в татковината никакво го няма, а когато го има – отива по съмнителни организации и още по-съмнителни проекти. Резултатът от проектите е никакъв – нито за науката, нито за икономиката. С две думи – изкилифирчена методология с хипертрофирана вяра, че алгоритъмът на функциониране на науката, основан на проектната дейност ще доведе до резултати. Е, къде са Нобеловите награди? То дамските кюлоти може и да се интересни за изучаване, ама за това и подобни неща Нобелови награди не се дават.

Следващата част от времето ми отива за посещения на колеги от университети и други институти за запознаване с дейността им и обсъждане на научни и проектни въпроси от общ интерес. За разлика от много други хора, аз съм малко от старата гвардия и работя на основата на хипотезата, че работа по телефон не се върши. Е, може и да си говорим с колегите по телефона, но то е за да уредим срещите, като в доста от случаите аз ходя в съответния университет и институт – хем да опресня информацията си за общата обстановка там, хем да видя на място как стоят нещата с интересуващите ме научни разработки и с извършващите ги хора. Та човек отива на съответното място и разговаря за установяване на взаимен интерес. Ако взаимен интерес се установи, разговорите продължават с конкретизиране на теми за съвместна работа, изпълнители, срокове, обсъждане на начините за финансиране и т.н. Ако всичките разговори завършат добре, се започва съвместната работа, която трябва да доведе до съвместните резултати. Един пример за такова сътрудничество например е опитът за разработка на магистърска програма по математическо моделиране на социални процеси. Всичките действия по предварително съгласуване бяха направени и започна работата по същество, но нещата се позабавиха, защото при университетите започва все по-силно да се проявява тенденцията да се свива броят на магистърските програми. Та както се казва, има насрещен вятър срещу тази идея, но пък както е казал капитанът на кораба “Андромеда” Дилън Хънт – никога не е лесно. Е, не е лесно и в този случай, та ще видим какво ще излезе.

Ако щете вярвайте, но голяма част от времето ми отива в събиране на литература, необходима за моите научни изследвания и за научните изследвания на сътрудниците ми. Събирането е трудна работа, то е ясно какво се търси, но как да намериш статия, която ти е интересна, но е излязла преди 20-на години в списание някъде на запад и никога не получавано в татковината. Е, общо взето чакаш, докато отидеш на запад, където го има това списание и нещата със статията се уреждат. Само дето не ти трябва само една статия, а няколко десетки, за да осмислиш какво е направено до тебе в съответната научна област и какво не е направено.  И половината, че и повече от тези статии ги нямаш. И полека си ги събираш – 2-3 при това пътуване в чужбина, 2-3 при онова пътуване в чужбина. И така. А като се прибереш, като лъснат едни муцуни по телевизията да обясняват, как се грижат за учените – майко мила! Грижат се, грижат се те и то толкова добре, че млади и стари български учени през глава тичат да се спасяват в чужбина от тези “грижи”.

Ако ме питате, коя част от работата ми изобщо не свършва и винаги има какво да се прави – това е писането на рецензии за наши и международни списания – пипкава работа – човек трябва да отдели поне един ден за една рецензия. Съответният ръкопис трябва да се прочете внимателно, да се провери дали резултатите вече не са публикувани някъде (има доста такива случаи) и да се прецени дали ще се отхвърли или не и ако не се отхвърли, дали ще трябва да се преработи или не. Ако ще се преработва, трябва да се изготвят указания за преработката. Те трябва да се напишат на английски език и да се изпратят на съответния редактор. На година правя между 30 и 40 такива рецензии (2015 не беше много натоварена, иначе са повече). За рецензия на една статия си се изисква поне един ден, ако рецензентът е достатъчно подготвен. 40-на такива на година и можете да си представите колко време отива. Няма събота, няма неделя, а вероятно в събота и неделя човек би могъл да има и друга работа нали – например да прекара време със семейството си или да направи нещо полезно за домакинството или поне да помогне на жена си в пазаруването.

Един учен трябва да си поддържа социалните контакти и важна част от това са срещите на алумни организациите – на съкурсниците, на ДААД, заседания на секцията на Хумболтовия съюз. Срещите са приятни – човек вижда колеги, които не е виждал от години и покрай разговорите за това как върви животът, текат и разговори в областта на науката и често бързо могат да се започнат съвместни проекти, защото хората се знаем от години кой какво представлява и кой какво може и няма какво да се проучваме, ставаме ли за съвместна дейност или не ставаме. Важна дейност, която при това не отнема много време като цяло за официалните срещи с ректори, декани и директори на други институти за обсъждане както се казва, на въпроси от общ интерес, например на възможностите за съвместни проекти. Интересното тук е по принцип, че хората добре се знаем, но всеки има институт и факултет зад гърба си и трябва да отчита интересите му. Та не се чудете драги млади колеги – такъв е животът – можете да обсъждате нещо двама ръководители, дето прекрасно се знаете и да не можете да се разберете, защото интересите на организациите ви не съвпадат. Не е болка за умирачка. Обаче не си мислете, че всичко в отношенията при ръководството на науката е топ-топ. Тези хроники не случайно се наричат черни. Като прочетете десетина освен тая пилотната, ще започнете да схващате за какво иде реч.

И като говорим за административна работа в областта на науката идва нещото, на възможността за което незнаещите се лепят като мухи на мед – управлението на института, когато директорът е в отпуска или в командировка. Тогава човек си се занимава с администрация и финанси по 8 часа на ден  и по цял ден говори с различни хора за какво ли не – от плащане на сметки за ток и телефон до придвижване на документацията във връзка с изплащане на заплатите (много важно нещо, всичките членове на института са много чувствителни на тази тема). Горката администрация трябва да произведе огромно количество документи на ден и мен ме заболява ръката само да подписвам многобройните документи в няколко екземпляра, а си помислете, че и трябва да чета, каквото подписвам и аз съм си изградил този навик, което ми е станало рутина като 6-та година заместник – директор. Та ми е станало навик и да проверявам докладите и другите административни формуляри и документи, попълвани от по-неопитните колеги – как да го оставиш човека, като при липса на опит с много голяма вероятност ще сбърка някъде и ще трябва да прави всичко отново. По-добре да му покажеш веднъж-дваж, че да е по-ефективен. Въпреки това с тая работа не трябва да се прекалява, щото колегите почват да си мислят, че аз трябва да върша работата.  Работната хипотеза тук е, че във всичко трябва да има мярка. Но като част от ръководната ми дейност са срещи с хора от института и с хора извън него. То не е като да ги водиш за ръката, това са хора възрастни и достатъчно интелигентни. Нещата протичат така – приемаш човека, разговаряте се, виждаш какво иска, обясняваш му какво може да стане и след това следват или не следват някакви действия. Характерна черта от текущата организация на дейността в една научна организация е, че трябва да се пишат доклади за всички неща, които трябва да се случат. Например – тръгваме да назначаваме млад специалист. Първо идва доклад до директора от ръководителя на съответното научно направление, обсъждания в личен състав и на директорски съвет, следене за предаване на необходимите документи пак в личен състав, където трябва да се извърши една камара дейност, за да разберат държавните служби, че младият човек е назначен. Следва инструктаж по охрана на труда, осигуряване на работно място, което хич не е тривиално, защото човекът е така устроен, че се мръщи ако решиш да сложиш някой при него в стаята. За поставяне на работните задачи и свързаните с това разговори няма да говорим, те са отделно. Та както виждате и тук доста временце отива докато се изпипат нещата.  Форма на изпипване – доклад до доклада, мила моя майно льо…

Та както споменах по-горе, особено важно нещо е авансът и заплатата на учените да бъдат изплатени навреме, което е свързано с придвижването на един куп справки и формуляри и действия за придвижване на шестцифрени суми из банковите сметки на института. А движението на големи суми не е тъй лесно. Обсъждат се проекти, отчети на проекти и какво ли още не – дори съдебни запори на заплата, тъй като някой не си платил парното. Има и такива неща, драги ми по-млади колеги. И тъй нататък и тъй нататък. Не, че е трудно, но е времеемко. Пък е и лято – хората си почиват, а аз седя в института, за да придвижвам бумагите. Ще кажете, какво се оплаква тоя, институт управлява – началник. Да де, но туй нещо яде време, и като виждате, българската научна система е устроена така, че на учения не му остава много време за наука – трябва да се бори да оцелее и да се разправя с планини от административни бумаги. Доста от които биха могли и да му се спестят.

Една прясна и весела новост, която се стовари върху главата на директорите и заместник-директорите на институтите (висшестоящите бюрократи непрекъснато произвеждат формуляри за попълвания и изисквания за удовлетворяване чрез писане на големи количества думи върху хартия) е анализ на рисковете за дейността на института. Трябва да се сформира комисия значи, да се направи риск регистър, да се види кой риск колко е опасен за института и да се предложат мерки за действие по съответните рискове. Чисти 4 дни занимание, само да се направи необходимия анализ и сметки (защото иначе как ще са определи кой риск е съществен и кой не), после умуване какво да се прави със съществените рискове, защото ръцете на едно институтстко ръководство са яко вързани финансово (така е то по днешните дни, бъдещи потомци), след което всичко се обсъжда на заседание на комисиятта по управление на риска, след което следва представяне на нещата на директора и на директорски съвет и запращане на документацията към по-висшите слоеве на администрацията. Но анализът на риска е само част от една по-всеобхватна борба, наречена работа по изпълнение на текущи задачи, спускани от централното ръководство. Честичко по електронната поща идват едни писъмца, които указват, че трябва да се направи това или онова в еди какъв си срок. Та за да се направи това или онова, човек трябва да събере информация от съответните хора в института, да я обобщи, да я напише на хартия, да я обсъди с директора на института и чак тогава да я изпраща. Една секретарка доста би улеснила този процес, но секретарки се полагат само на професорите на запад. Тука няма такива, човек си отделя от времето и после що научните му постижения били по-малки. Или пък ако научните му постижения са равни на западните, пак представлява заплаха, защото много изпъква над общия фон и като не можем да кажем нищо лошо за научните му постижения, ние българите, почваме да говорим лошо за самия него в стил – абе, много добър учен, ама…..например не ходи в тоалетната по 5 пъти на ден като нас, а само по три. И още, като минава 30 пъти покрай нас на ден, ни поздравява само 29 пъти, значи е лош човек, лишен от всякакви обноски.  Не е добре тъй и като така – тоя не става. Тъй де – не става, не е като вас, бих им казал аз.

Досто време отива и за подготовки но презентации на конференции и посещение на конференции – за да си държи човек нивото, той трябва да ходи по конференции у нас и в чужбина, за да общува с колегите си и да вижда накъде се развива науката и къде е той със своите изследвания в тази наука. Пари за такива пътувания държавата не дава – така е устроена и се управлява от хора, които нехаят както за науката, така и за учените. После се чудят що и страната и народът са бедни и изостанали. Ами изостанали сте – обърнали сте държавната научна политика на каручката на Андрешко и я карате в кръг в блатото на некадърността. Докато другите имат научни системи с мощни двигатели, които движат икономиката им бързо по широ-о-оо-ките магистрали на прогреса. Ето, написах го в магистрален вариант, разбираем за нашенски управленски бакани. Но не си мислете, че очаквам нещо да разберат.

Та човек трябва да се подготвя за конференциите, а те в доста от случаите не са научни. Има и други – то човек като се занимава със социална динамика и математическа икономика, на доста мероприятия може да отиде.  А докладите в повечето случаи са по половин час поне и са по петнадесетина на година. Значи трябва да се подбере интересна тема, да се види какво от наличния материал ще се представи и какво няма да се представи, да се подготвят слайдовете на английски, да си уредиш пътя и хотела – което означава отнейде да си намериш пари по проекти и то международни, че българските научни корифеи финансират проекти за венцехвалене на долните женски гащи, но не и за анализ на миграционните потоци например. Те женските гащи явно са по-важни за развитието на българската наука. Пък де да знам, може и да са по-важни, ама някак си не мръдваме от последната място в Европа с тез приоритети за финансиране на научни изследвания. И нови членове в Европейския съюз идват и ний пак не мърдаме от последното място. Големи майстори управляват науката и финансирането й, тъй да знаете.

Може да ви изненадам, но напоследък работя по иновационни проекти – напоследък са модерни платформите за онлайн оценки на риска и застраховане. Зад тези платформи стои методология и тази методология трябва някой да я програмира и този програмист някой друг пък трябва да го консултира какво да програмира. В създаването на една такава платформа участвах като консултант. Не че работата беше много и съвсем не беше фундаментална наука, а просто консултация как се оценява риска по иновативни проекти. Направих го с удоволствие, защото човек не бива да стои в кулата от слонова кост, да бичи публикации и да си брои цитатите. Човек, ако е добър учен, трябва на понапрайва и нещо приложно, та голямата наука да намира приложение. Но като се занимава с приложната страна на науката, времето за занимание с фундаменталната страна на науката намалява.

            Колкото и да ви е странно, трябва да намирам пари и време за посещения в западни научни институти – уж например ще установяваме отношения с натовския институт по механика на флуидите “фон Карман” – дойдоха хората от НАТО, поприказваха си с нашите първенци, нашите първенци обещаха и … нищо не направиха. Та междувременно ходих на собствени разноски да го видя къде е този институт – на много хубаво място вън от Брюксел малко преди прочутото Ватерлоо. Прекрасна база за обучение на докторанти има. Но как да пратиш докторанти като споразумението не е подписано. Какво ги интересува нашите първенци развитието на науката и в частност развитието на механиката на флуидите. Абе да мрат там, не ни трябват. Пък за туй, че Витанов ходил да го види тоя институт – намерил Витанов пари (кои ли са тия глупаци с бол пари), отишъл да го види къде е института, нищо, че ние обещаваме, че ще установим отношения с тях, че да могат да ходят младежи да се обучават там.  На нас ни стигат косматите булгар-гърди, по които да се бием и ако има парички за някоя командиравчица, доволно. Нищо, че целият индустриализиран свят ни се смее, че се деиндустриализирахме и си разбихме науката. Ние сме си прости и с простите хора добре се разбираме, както си е приказката.

Халът на българката икономика ви е ясен. Една от причините за това са икономическите идеи, с които се стремят да ви набълбукат никому неизвестни на запад, на живеещи по нашенските телевизионни студия „икономически корифеи”. Та за да не ни се смеят съвсем тези дълбоко на запад, гледам да отделям време да подпомагам разпространението на модерните икономически идеи в България – консултирам хората, които искат да прилагат модерни математически методи в икономиката. Че българската икономика си е една катастрофа – тоз прави нещо на ишлеме, оня някое автоматче изнася кой знае накъде, бодро се режат ленти и се откриват нови работни места и още по-бодро се забравя, че докато днес има яка безработица, някога работните места бяха повече от хората, та си внасяхме гастарбайтери – виетнамци. Половината работници са на минимална работна заплата, ама карай да върви – Андрешко не ще да разбере, че икономическата теория, която са му набили в управленската част на тялото (чиято главна функция при него е да поддържа устата му да не падне) е грешна. Провалите на тая теория го бият като чукове там, където трябва да му е мозъкът, но той е щастливо опериран от този ненужен му орган и блажено върви назад в развитието си със затворени очи. Въпросът може да е кой го е оперирал, но да не задълбаваме тук, че бързо ще стигнем из неполиткоректните територии.

 

Хайде стига толкова като за първа хроника

И тъй, накрая настана време за няколко заключителни думи. Доста неща ви спестих от черната тетрадка. Та ако ме питате, защо се занимавам с писане на черни хроники, нека ви изложа поредната хипотеза – че по света нещата не са само бели. Има и страшно много чернилка. Която, както навсякъде по света, така и по нашите земи е обект на вечното стремление да бъде заметена под масата, та потомците да не знаят, какви глупости са били вършени. Моята гледна точка пък е друга – трябва да се види и бялото и черното, защото иначе няма да се разбере кое как и защо е ставало. А материал за хрониките – колкото щете. И в миналото, и днес, и в бъдещето. Ето, седя и чета  какво отчита правителството в Брюксел. Та гледам разходите за функция „Общи държавни служби“, в която са включени издръжката на администрацията и парите за наука. Аха, науката била в разходите за държавните служби, гледай ти, гледай. Пък тези разходи през 2014 г. са стигнали 6.5% от БВП и ще трябва да се свиват чувствително в следващите години, за да паднат на 4.2% от БВП през 2019 г. За сравнение – разходите за тази функция през 2013 г. са били 4.2% от БВП. Тъй – парите за наука не са увеличени, пък парите за общи държавни служби рязко скочили през 2014 г и ще трябва да се намаляват. Я познайте от кои пари ще се опита да вземе правителството. От държавните чиновнически разходи ли? Ко-о-о-о-о? Не-е-е-е! – да цитираме класиката. От парите за наука ще вземат разбира се, от парите за наука ще вземат.  Та да им е честито на всички заместник-министри по науката и висшето образование от 2014 г. та чак до 2020 г. Неприятностите им са гарантирани. Но какво да правиш – европейско развитие гоним. Та както се сещате, материал за черните хроники има и ще има огромен. А авгиените обори си се пълнят, си се пълнят и продължават да си се пълнят. Някога били изчистени преди с трясък да се разпаднат от препълване. Като че ли този път май друго им е писано. И да завърша с едно повторение – да знаете млади читатели – науката е прекрасна. Ако обаче организацията и е в ръцете на незнаещи и неразбиращи хора, пък и напъчили се с длъжности, титли и професорски знания, нещата може да не са никак добре.  Аз наричам това хипотеза. А дали е така – гледайте и решавайте сами.

 

ФОНД „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ“ ОТПРАВЯ ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРСИ ПО ДВЕ НАЦИОНАЛНИ НАУЧНИ ПРОГРАМИ

$
0
0

Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ) отправя покана за участие в конкурси по Национална научна програма „Петър Берон. Наука и иновации с Европа“ (Петър Берон и НИЕ) и  Национална научна програма „Върхови изследвания и хора за развитие на европейската наука“ (ВИХРЕН).

 

  1. Национална научна програма „Петър Берон и НИЕ“

 

Целите на програмата са определени в съответната Национална Научна Програма „Петър Берон. Наука и иновации с Европа“, приета от МС и в специфичните условия на програмата.

 

Обща цел на програмата

Общата цел на програмата е да ускори реинтеграцията и кариерното развитие в български висши училища и научни организации на перспективни учени с международно признати научни резултати (Experienced researchers). Програмата ще стимулира развитието на изследователския потенциал в България като необходима фундаментална стъпка за създаването на устойчива научна и иновационна среда и за развитието на конкурентна високотехнологична икономика в България.

 

Индикативен бюджет на конкурса:

Ориентировъчният бюджет за финансиране на проекти по покана 2019 година е 1 235 000 лв. Той се разпределя между 8 научни панела пропорционално на дела на подадените допустими предложения за съответния панел.

Бюджетът на проектното предложение зависи от продължителността на проекта и може да бъде до 5 000 лв. месечно.

 

Научни панели:

  • Химия (CHE)
  • Обществени и хуманитарни науки (SOC)
  • Икономически науки (ECO)
  • Информатика и инженерни науки (ENG)
  • Околна среда и науки за Земята (ENV)
  • Науки за живота (LIF)
  • Математика (MAT)
  • Физика (PHY)

 

Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20.09.2019 г.

Повече информация за програмата, насоки и документи за кандидатстване ще намерите на уебсайта на ФНИ: http://www.fni.bg/?q=node/958

Информацията е достъпна на английски език тук: http://www.fni.bg/?q=node/956

 

 

  1. Национална научна програма „ВИХРЕН“

 

Целите на програмата са определени в съответната Национална Научна Програма „ВИХРЕН“, приета от МС и в специфичните условия на програмата.

 

Обща цел на програмата:

Националната научна програма “Вихрен” определя целите и принципите на финансиране, предназначено да подкрепи учени с високи постижения:

 

– Схемата за финансиране на водещи изследователи има за цел да подпомогне учени в етапа на тяхната кариера, при който те са установени лидери в научните изследвания със значителни научни постижения.

– Схемата за финансиране на установени изследователи има за цел да подпомогне учени, които са в процес на организиране на собствен независим изследователски екип или изследователска програма.

 

Заявленията могат да се подават във всяка научна област, като се обърне специално внимание на авангардните области на науката и инженерството. По-специално се насърчават предложения от интердисциплинарен характер, които пресичат границите между различни области на науката, пионерни предложения, насочени към нови и нововъзникващи области на научни изследвания или предложения, които въвеждат неконвенционални, иновативни подходи и научни изобретения.

 

Индикативен бюджет на конкурса:

Ориентировъчният бюджет за финансиране на проекти по поканата от 2019 година е 1 500 000 лв., от които 1 425 000 лв. са за финансиране на проекти и 75 000 лв. за оценка на предложенията.

Програмата се изпълнява чрез прилагане на две отделни процедури, съответно за два вида проектни предложения – едното за „установен изследовател“, а другото за „водещ изследовател“.

Бюджетът на предложението зависи от неговата продължителност и се изчислява като максимална сума 265 000 лв. годишно за проект за „Водещ изследовател“ и максимален сума 210 000 лв. годишно за проект за „Установен изследовател“ за максимален период от пет години. Бюджетът на проекта ще бъде намален на принципа pro rata temporis при по-кратък срок на проекта.

 

Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20.09.2019 г.

 

Повече информация за програмата, насоки и документи за кандидатстване ще намерите на уебсайта на ФНИ: https://www.fni.bg/?q=node/960 

 

Информацията е достъпна на английски език тук: https://www.fni.bg/?q=node/959    

 

 

 

[АУДИО] Запознайте се с животните, които пътуват на огромни разстояния

$
0
0

Текста чете: Гергана Владимирова

Много видове правят дълги миграции в търсене на храна или места за гнездене, но някои преходи са наистина епични…

Всички знаем, че стигането от точка А до точка Б може да е тежко, но нека да помислим за животните, които покриват хиляди километри всяка година в търсене на храна, подслон и чифтосване.

Целият текст тук:

Запознайте се с животните, които пътуват на огромни разстояния

 

сп. “Българска Наука” 121

$
0
0

Абонаментът за списанието помага за развитието на целия проект, като получавате в рамките на една година над 11 броя и достъп до уникално съдържание, което е достъпно само за тези от вас, които са се абонирали: научете повече тук.  ВЗЕМИ БРОЯ ОТ ТУК->

 

Автори в този брой:

Гинка Николова
доц. Б. Стамболийска
доц. Евелина Велчева
доц. Марин Рогожеров
доц. Деница Панталеева
Проф. д-р Маргарита Попова
Асистент Христина Лазарова
Д-р Ивалина Трендафилова
Гл. ас. Неда Анастасова
Валентин Георгиев, 19г.
Мария Кръстева
Росица Руменова Рогова
Красимир Григоров
Калоян Димов
Емануил Хранов
Мартина Георгиева – 11 клас
Светла Иванова Любенова
Анита Атанасова Стоянова

ДИЗАЙН:
Петър Теодосиев

КОРИЦА: stockunlimited.com

 

 

Наука

Конкурси свързани с Нощта на учените 2019 г. – 8 стр.
[ВИДЕО] „Седмица на бенефициентите на ФНИ“ 2019 г. – 12 стр.
Интервю с Мартин Недялков, Факултет по химия и фармация, СУ “Св. Климент Охридски” – 13 стр.
Лаборатория „Структурен органичен анализ“ в Института по Органична Химия с Център по Фитохимия –
БАН – 16 стр.
Устойчив подход към решаване на екологични проблеми, свързани с получаването на горива и ценни
химикали за индустрията – 22 стр.
Интервю с Неда Анастасова, удостоена с наградата за изявен млад учен в областта на органичната
химия – 27 стр.
Проф. Петър Недков за създаването на иновативни препарати за лечение на хронични рани – 32 стр.

Биология
ГМО – безПОЧВЕНият страх – 38 стр.
Болестта: грешка в системата или форма на адаптация? – 42 стр.
Роля и значение на правото на ЕС при защита на правата на пациентите с онкологични заболявания в
България – 52 стр.

История
Вестникарските умения на Апостола – 60 стр.
Магията на Апостола е жива и днес – 63 стр.
Троен грош на Сигизмунд III Ваза от с. Софрониево – 66 стр.
Нека ви разкажа за полковник Неделчо Георгиев Стаматов – 68 стр.

Физика
Снежинката – физика или природен шедьовър? 74 стр.

Хуманитаристика
Теоретични основи на мотивацията на персонала – 84 стр.
Теоретични основи на организационно-управленска структура – същност и съдържание – 90 стр.

 

ВЗЕМИ С НАЛОЖЕН ПЛАТЕЖ!

Стани учен още през ваканцията

$
0
0

Науката в 21 век се прави от много хора по целия свят. Можеш да се включиш и ти, още като ученик(чка) – през ваканцията и по време на учебната година, и да добавиш частица знание към известното досега, да помогнеш да се разплете научна загадка, а защо не и да направиш собствено откритие. Участието в проектите за „гражданска наука“ ще ти позволи да бъдеш учен още преди да си завършил(а) училище!

Всеки може да се включи в проект за гражданска наука, стига да има интерес. Обикновено участниците събират или обработват данни, които после учените анализират и така им помагаме. Много често проектът е от полза за нашата природа, нашия град или страната ни – за да станат по-развити, по-чисти и по-добри. А изненадващият бонус е, че това е едно интересно и забавно занимание, което можеш да направиш със смартфона или таблета си.

Ето кратки описания на двата проекта, в които можеш да се включиш още сега.

 

Curio

Дърветата са страхотни! Освен че ни снабдяват с кислород и са наслада за окото, през летните жеги с големите си корони понижават чувствително температурите под тях, а при проливен дъжд листата им задържат доста вода, което ни предпазва от локални наводнения.

Curio събира информация за всички дървета по света. Можеш да включиш родното си място и България на световната карта на дърветата с няколко прости стъпки и с помощта на твоя смартфон или таблет.

  1. Сваляш приложението Curio на смартфона си.
  2. Избираш си дърво или растение, което искаш да поставиш на световната карта на дърветата.
  3. Снимаш го, обозначаваш го на картата и качваш снимката.
  4. Можеш да добавиш и кратка история, ако искаш.

Ако картирането на отделни дървета ти се струва лесна задача, може да се съберете група от няколко човека и да картирате квартал, градинка, парк или маршрут в града или извън него.

Повече можеш да научиш на: https://www.curio.xyz . Сайтът е на английски език.

Globe at Night – NASA

Сигурно си забелязал(а), че в големия град нощем не можеш да видиш много звезди, да не говорим за Млечния път. За да ги видиш, трябва да отидеш далеч от големите населени места и техните светлини.

Прекалено многото светлини нощем в големите градове водят до светлинно замърсяване. Освен че скрива красотата на нощното небе, силната осветеност нарушава съня на много хора, пречи на нощните животни да се ориентират, ловуват и размножават и всъщност е по-голям разход на енергия и пари за хората.

Учените от НАСА изучават светлинното замърсяване и имат нужда от помощта ти. Как можеш да помогнеш?

  1. Зареждаш сайта на Globe at Night на смартфона или таблета си.
  2. Избираш си съзвездие.
  3. Обозначаваш географските си координати т.е. координатите на мястото на наблюдение, датата и часа на наблюдението и ги качваш на сайта.
  4. Наблюдаваш съзвездието и го оценяваш по 7-степенна скала за осветеност.
  5. Качваш оценката в сайта.

Можеш да наблюдаваш едно и също съзвездие в различни дни или от различни места, градове, както и различни съзвездия от едно и също място.

Наблюденията стават по тъмно, което означава, че с теб трябва да има възрастен – учител или родител.

Повече можеш да научиш на: https://www.globeatnight.org. Сайтът е на английски език.

[АУДИО] Може ли да се одомашни лъв?

$
0
0

Текста чете: Христина Христова

Минаха почти четиридесет години от смъртта на лъва, живял при семейство Берберови. Наричали са го Кинг и тъкмо той се е снимал във филма „Невероятните приключения на италианците в Русия” (1974 г.). По-възрастните поколения си спомнят добре тази история: семейство в Баку приютява изоставено от майка си лъвче, полага грижи за него, правят му масаж на лапите, които то не е можело да движи. Към животинчето безмерна любов изпитват главата на семейството архитект Лев Лвович Берберов, жена му и двете му деца Ева и Роман.

Целият текст тук:

Може ли да се одомашни лъв?

 

Учените разграждат бирата, за да създадат следващия антибиотик

$
0
0

Превод: Радинка Колева

Оригинален текст: Александра Осола

Хмелът, който прави бирата ви вкусна, също така преборва и болести

Снимка 1. Хмел, отглеждан в лозе в Орегонска ферма

Хмелът – цветът на растение от семейството на марихуаната, не само прави бирата ви по-горчива, цитрусова и вкусна, но има голям брой положителни здравословни качества, вкл. предпазване от невродегенеративни разстройства като Болест на Алцхаймер и Болест на Паркинсон, лекува безсъние и безпокойство и дори се бори с рака. В момента учени от Университета в Айдахо се опитват да извлекат две от най-важните съставки на хмела, за да ги използват във фармацевтични продукти. Учените представиха своята работа тази седмица на среща на American Chemical Society в Сан Диего. Те са се фокусирали в частност върху 2 киселини – хумулоните, за които учените отдавна знаят, че имат антиоксидантни свойства, и лупулоните, които не са толкова добре познати. И двете са горчиви на вкус, и съвместно се борят с бактериите – свойство, което учените биха искали да използват във фармацевтиката. Учените трябва да изолират и извлекат киселините, за да ги използват в лекарства, или да ги създадат изкуствено, но процесът е труден, а в миналото не е имало начин учените да потвърдят, че са изолирали точната съставка.

Следователно, изследователите се опитват да синтезират 3 типа хумулони. Започват с позната растителна съставка, наречена флороглюцинол, после прилагат определени техники, за да получат междинен продукт. Все още усъвършенстват последния етап от превръщането на тези продукти в синтетични киселини, но твърдят, че са близо до целта. Преминали са през много етапи на проби и грешки, за да стигнат дотук, казват те.

Намирането на нов антибактериален агент не е лесна задача –  учените много трудно ги изолират в лабораторни условия, отчасти заради първоначалното състояние, в което обикновено се намират. По-голям брой съставки, борещи се с бактериите, биха могли да бъдат полезни в близкото бъдеще, тъй като устойчивостта към антибиотиците става широкоразпространен здравен проблем.

А като крайна цел, учените се надяват да създадат библиотека на тези типове киселини, които могат да доведат до ”лекарствата от следващо поколение”, се твърди в тяхното резюме.

Те се надяват също така да си партнират с фармацевтична компания, за да разработят тези лекарства.


Железният адмирал. Историята на човека, който спасява Корея

$
0
0

В края на XVI в. Корея живее под сянката на заплахата. Слаба, неорганизирана, със зле снабдена и обучена армия и корумпирани лидери, страната става пречка на пътя на амбициите на Япония.

Въпреки огромните си вътрешни проблеми, изобилие от дворцови интриги и противоречащи си интереси, Корейското царство под властта на династията Чосон  (대조선국, 朝鮮國, известна още като Джосьон или Джосеон) успява да отблъсне нашествениците и да се запази  с цената на огромните усилия на един човек – адмирал И Сун Си ( 이순신 , 李舜臣, познат и като Ли Сунсин или Ли Сун Син, англ. транскрипция – Yi Sun-sin).

Обявен  за национален герой в Корея и почитан и до днес, този военен, който без никаква формална подготовка за водене на военноморски действия, успява да отблъсне многобройна и опитна флота, се нарежда в страниците на историята до името на Хорацио Нелсън и е пример за отличен военен ум.

През 1592 г. имперският регент (кампаку) Тойотоми Хидейоши следва мечтата на предшественика си Ода Нобунага да завладее Китай (по това време под властта на династията Минг), като за целта трябва да си осигури път през Корея.

Причините, поради които регентът решава да започне военната експедиция, са няколко:

Стабилността на династията на Тойотоми е разклатена след смъртта на сина му и неговия полу-брат. Хидейоши избира племенника си за наследник на поста му („кампаку“), а самият той приема този на „тайко“ – оттеглил се регент. Хидейоши никога не става шогун поради факта, че няма знатен произход.

Здравето на вече стария лидер се влошава и той търси да циментира позицията и сигурността на династията си, и да подсигури завета си чрез монументално дело, каквото е инвазията и завладяването на обширните китайски владения.

За целта на завоеванието той трябва да си осигури достъп до владенията на Минг по суша през Корейския полуостров. Хидейоши започва да комуникира с корейците още през 1587 година, изисквайки да му се осигури правото да премине през земите на Чосон, без да бъде нападан.

Като съюзник на династията Минг, в началото Чосон напълно отказват да преговарят с японците и през април 1591 официално забраняват на японските войски да преминат през Корея.

Чосоновото правителство се опасява, че ако пропусне войските на островната държава през земите си, те ще бъдат пресрещнати от армиите на Минг и ще се разразят битки на корейска земя преди японците да са достигнали Китай, и така сигурността на царството ще бъде поставена в опасност.

В резултат на тези решения, през 1591 г. Тойотоми заповядва подготовка за инвазията на Корея.

Четиридесет и шест години преди началото на един от най-опасните конфликти за Корея се ражда човекът, допринесъл за спасението й от японския гнет.

И Сун Си се ражда на 28 април в Хансеонг, тогава столица, а днес район на Сеул.
Детството и юношеството си прекарва в Асан, където живеят роднините на майка му. Дори като малко дете И Сун Си показва необикновени способности за водене на хора, докато играе с останалите деца на военни игри и дори изработва свой собствен лък и стрели.

Като малък се сприятелява с Ю Сьон-рьон (Рию Сеонг Рьонг), който впоследствие става виден книжовник и главнокомандващ армията по време на японската инвазия. За И Сун Си подкрепата на този държавник ще се окаже животоспасяваща.

През 1576 година, И Сун Си взема изпитите „куаго“ (съвкупност от изпити в различни научни и военни дисциплини), нужни за постъпване във военната академия. Впечатлява съдиите със уменията си в стрелбата с лък, но не успява да премине кавалерийския изпит, след като чупи крака си. След кандидатстване отново, взема изпита и е приет в академията.

Военен опит натрупва, когато бива назначен в провинция Хамгьонг, като там е най-възрастният младши офицер – на 32 г. И Сун Си води много битки срещу юрчените, които нахлуват да мародерстват и грабят. През 1583 И Сун Си ги побеждава и залавя техния вожд Му Пай Най.

След успешните си действия срещу тях, И Сун Си се прочува с уменията си на стратег и лидер. Постиженията му не остават незабелязани и скоро И Сун Си става жертва на конспирация от завистливи и недоволни от славата му началници, предвождани от генерал И  Втори, който се проваля при опита да отблъсне японската инвазия в битката при Сангджу през 1592. И Сун Си е лишен от ранга си, затворен и изтезаван, а след като е освободен му е позволено да участва в армията като обикновен войник. След кратък период обаче е назначен като командир на центъра за военно обучение в Сеул и впоследствие преместен в малка област като неин военен магистрат.

Първото си военноморско назначение И Сун Си получава през 1591 като командир на военноморската област Джеола, след серия други назначения като командир на различни гарнизони из царството.

Докато заема този пост, той заздравява флота на провинцията чрез серия реформи и чрез построяването на кораби тип „костенурка“ или още наречени „кобуксон“*. Изключително защитени и крайно маневрени – на практика способни да се завъртат във водата на място около оста си – тези бойни кораби ще се окажат уникално средство за невиждани победи.

Кораб тип „костенурка“

И Сун Си показва отличните си способности за водене на война в четири кампании срещу японците.

Върхът на първата кампания е битката за Окпо, където И Сун Си извоюва първата си победа срещу флотата на Тодо Такатора. Възползвайки се от това, че повечето от японците плячкосват брега, той започва да обгражда флота им и го унищожава, преди японците да могат да се върнат на корабите си и да избягат като в битката не губи нито един свой кораб. Победата изпълва японските войски с тревога и несигурност и павира пътя на И Сун Си за следващи успехи.

Три седмици след победата при Окпо, И Сун Си отново разгромява японския флот в битката при Сачеон. Примамвайки японците като наближава само с 12 кораба, корейският адмирал имитира отстъпление. Когато японците, увлечени в преследване, напускат убежището на пристанището си в залива Чосеон, И Сун Си контраатакува и ги разгромява.

В отговор на корейските успехи, Хидейоши изпраща трима адмирали, натоварени досега със сухопътни действия (Вакизака Йасухару, Като Йошиаки, Куки Йошитака). Адмирал Вакизака, бързащ да спечели военна слава, настъпва срещу корейците без да изчака останалите двама.

На 13 август 1592 г., в проливите на Гйеонарйанг, И Сун Си изпраща кораби да примамят японците в открито море поради подводните течения и теснотата на пролива. След като увлича японците след себе си, той ги обгражда и унищожава 47 кораба и залавя други 12.Адмирал Вакизака успява да избяга и Тойотоми Хидейоши заповядва спирането на всички флотски операции.

В четвъртата кампания И Сун Си прави изненадваща атака срещу пристанището на Бусан и акостиралите там кораби. Корейската флота дава 6 жертви и не губи нито един кораб, а японците губят над 100.

След разгромите нанесени от И Сун Си на японския флот и продължителните му набези над снабдителните линии на войската им, Хидейоши създава план как да елиминира адмирал И Сун Си, знаейки, че без това е невъзможна една успешна инвазия.

Възползвайки се от многото интриги в корейския двор, японците изпращат шпионин на име Йошира при генерал Ким Гйонг Сео, който да го убеди, че ще шпионира японците за него.

След като спечелва доверието на генерала, агентът го убеждава, че японският пълководец Като Киомаса ще атакува южните брегове на определена дата и настоява пред генерала, че само И Сун Си може да се справи и трябва да бъде изпратен на място.

Генерал Ким се съгласява и предава информацията на владетеля на Корея Сьонджо, който отчаяно искащ военни успехи над японците, заповядва на адмирал И Сун Си да пресрещне нападателите на посоченото място.

И Сун Си отказва да изпълни заповедта знаейки, че мястото е пълно с подводни скали и коварни течения и не вярва на думите на шпионина. В резултат на това си решение през 1597 той е отстранен от длъжност, арестуван и изпратен в Сеул, където е изтезаван.
След продължителни мъчения владетелят Сьонджо поисква да убие адмирал И Сун Си, но под влиянието на придворни симпатизиращи на адмирала го помилва. Въпреки това го лишава от ранг и И Сун Си отново се превръща в обикновен войник. На това унижение И Сун Си отговаря с тиха, съвестна служба, без да роптае.

След разжалването на адмирала, корейците започват да търпят поредица от загуби, чиято кулминация е в битката при Чилчонрянг на 28 август 1597. От 150 кораба флотът остава с едва 13 кораба, от които нито един не е кораб костенурка. След като научава за тази смазваща загуба, владетелят Сьонджо възстановява И Сун Си на предишния му пост като адмирал на корейския флот.

Адмирал И Сун Си възстановява честта си с наистина невероятна победа.

Само с 13 кораба той разгромява японския флот, състоящ се от 333 кораба край проливите на Мьонгйанг.

Тази победа обръща войната в полза на Корея, понеже японските сухопътни сили биват откъснати от снабдителните си морски линии.

Победата на И Сун Си над враг превъзхождащ го в отношение 25 към 1, се смята за едно от най-великите военни постижения в историята.

Последната битка на И Сун Си се провежда на 15 декември 1598.  Денят е едновременно най-триумфалният и най-жестокият за корейското царство, понеже корейците печелят битката, но губят славния адмирал, превел ги по пътя към победата.

Огромен японски флот под командването на Шимацу Йошихиро плава към източната част на протоците Норянг. Целта му е да прекърши корейско-китайската блокада над флота на Кониши Юкинага, да слее двата флота и заедно да се върнат в Япония.

Адмирал И Сун Си научава за положението на Йошихиро от свои агенти и рибари, и го пресреща в протоците. Както и преди, японците се оказват неспособни да противодействат на маневрите на опитния адмирал и биват разгромени. За жалост в битката И Сун Си е улучен от аркебуз и умира. Последните му слова са:„Боят е в своя пик, бийте бойните тъпани, нека никой не чуе за смъртта ми!“

Свидетели на смъртта му са само синът му и племенникът му, последният надява бронята на адмирала и води корейците към победа.

След кончината му, тялото на И Сун Си е пренесено в Асан, където легендарният адмирал е погребан до баща си.

Адмирал И Сун Си е смятан за един от най-славните герои на Корея, известен с интелекта си, способностите си и жертвоготовността си, той бива тачен и до днес от корейския народ. Адмирал Джордж Алекзандър Баллард го провъзгласява за най-великия флотски главнокомандващ на всички времена и го сравнява с Хорацио Нелсън:

Винаги е трудно за англичаните да признаят, че Нелсън е имал равен в професията, но ако някой заслужава да бъде смятан за такъв, то това е адмирал И Сун Си, най-великият адмирал от азиатската раса. Не познал поражение и умрял в присъствието на врага; военен, чиито маневри могат да бъдат проследени сред отломките на стотици японски кораби, лежащи заедно с достойните си екипажи на дъното на морето отвъд корейския полуостров. И няма да е преувеличение да кажем, че този човек от началото до края не е допуснал нито една грешка, работата му е била толкова съвършена дори при различни обстоятелства, че няма как да бъде критикувана. Цялата му кариера може да бъде разказана накратко с това, че въпреки, че е нямал никакви учители, които да му служат като водачи, той е водил война върху вълните точно така, както трябва да бъде водена, за да създаде оптимални резултати и завършва живота си, правейки върховната саможертва и превръщайки се в титаничен защитник на страната си.“**

 

*Кораб тип „костенурка“ –кобуксон,거북선,거북船 – брониран боен кораб с дължина около 40 м, с около 20-25 оръдия, 70 гребци и 50-60 бойци екипаж. Корабът е изключително защитен от атаки на абордаж и крайно маневрен.

**„Влиянието на морето върху политическата история на Япония“- автор Джордж Алекзандър Баллард.

 

 

[АУДИО] Учени са открили ген, свързан с продължителността на живота

$
0
0

Текста чете: Христина Христова

чените знаят, че студенокръвните животни живеят по-дълго, но не и защо това е така.

Изследователи от университета на Мичиган са идентифицирали “програма” в гените, която може да помогне да се отговори на този въпрос и също да даде следа, водеща до разясняване на въпроса за дълголетието при хората, изложени на студ.

Целият текст тук:

Учени са открили ген, свързан с продължителността на живота

 

Конкурси за заемане на академични длъжности [Държавен вестник – брой: 61, 02.08.2019 г.]

$
0
0

Военномедицинската академия – София, обявява конкурси за заемане на академична длъжност доцент, както следва:

  • в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, научна специалност „Ендокринология“ – едно място за военнослужещ за нуждите на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната, катедра „Гръдна хирургия, пневмология, фтизиатрия и ендокринология и болести на обмяната“;
  • в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, научна специалност „Психиатрия“ – едно място за военнослужещ за нуждите на Клиника „Психиатрия и военна психология“, катедра „Нервни болести, неврохирургия и психиатрия“ на МБАЛ – София.

Срок за подаване на документите – 2 месеца от датата на обнародването в „Държавен вестник“. Изискванията към участниците в конкурсите и необходимите документи ще бъдат публикувани на уебсайта на ВМА: www.vma.bg. За повече информация: отдел „Учебна и научноизследователска дейност“, тел. 02/9225130.

 

Химикотехнологичният и металургичен университет – София, обявява конкурси за:

главни асистенти по:

  • 1. Машинно инженерство (Приложна механика) – един;
  • 10. Химични технологии (Процеси и апарати в химичната и биохимичната технология) – един;
  • 10. Химични технологии (Технология на силикатите, свързващите вещества и труднотопимите неметални материали) – един;
  • 10. Химични технологии (Техника на безопасността на труда и противопожарна техника) – един;
  • 11. Биотехнологии (Технология на биологично активните вещества) – един;

доцент по 5.10. Химични технологии (Химично съпротивление на материалите и защита от корозия) – един,

всички със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Документи – в ХТМУ, бул. Климент Охридски № 8, сграда „А“, ет. 2, кабинет 205, тел.: 02/81 63 120 и 81 63 136.

 

Медицинският университет – София, Факултет по дентална медицина, обявява следните конкурси за заемане на академични длъжности:

главен асистент

  • един в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.2. Дентална медицина, научна специалност „Терапевтична дентална медицина“, за нуждите на преподаването в Катедра „Консервативно зъболечение“;
  • трима в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.2. Дентална медицина, научна специалност „Протетична дентална медицина“, за нуждите на преподаването в Катедра „Протетична дентална медицина“;

професор – един в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.2. Дентална медицина, научна специалност „Протетична дентална медицина“, за нуждите на преподаването в Катедра „Протетична дентална медицина“,

всички със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Прием на документи – в деканата на Факултета по дентална медицина, ул. Св. Георги Софийски № 1, стая 202, от 9 до 12 ч. и от 13 до 14 ч., тел. 02/952 22 10.

 

Националният военен университет „Васил Левски“ – Велико Търново, обявява конкурс за заемане на академична длъжност доцент в област на висше образование 9. Сигурност и отбрана, професионално направление 9.1. Национална сигурност, научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство (национална сигурност)“, за нуждите на първично звено Катедра „Тактика, въоръжение и навигационна подготовка“ в приемащо структурно звено Факултет „Авиационен“ на НВУ „Васил Левски“ – един, за цивилен служител. Изискванията към кандидатите и необходимите документи за кандидатстване по конкурса са обявени със Заповед № РД-02-727 от 17.07.2019 г. на началника на НВУ „Васил Левски“, линк: http:// www.nvu.bg/node/2298. Срок за подаване на документи – 3 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Документи се подават в регистратура за некласифицирана информация на университета. За контакти: тел. 062/618875; Siemens: 62075; GSM: 0884541585; е-mail: georgiev_ga@nvu.bg.

 

Медицинският университет – Пловдив, обявява конкурс за заемане на академична длъжност доцент по:

  • област на висше образование 2. Хуманитарни науки, професионално направление 2.3. Философия, научна специалност „История на философията“, за нуждите на преподаването по Философска антропология в Департамент по езиково и специализирано обучение – един;
  • област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, научна специалност „Гастроентерология“, към секция „Гастроентерология“, Втора катедра по вътрешни болести, за преподаването на български и английски език – един;
  • научна специалност „Неврология“, към катедра „Неврология“, за преподаването на български и английски език – един;
  • научна специалност „Инфекциозни болести“, към катедра „Инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина“ – един;
  • професионално направление 7.4. Обществено здраве, научна специалност „Икономика на здравеопазването“, за нуждите на преподаването по Медицинска статистика и Оценка на здравни технологии на български и английски език към катедра „Социална медицина и обществено здраве“ – един,

всички със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Справки и документи – в ректората, научен отдел, бул. Васил Априлов № 15А, 4002 Пловдив, тел. (032)602 224; e-mail: nauchen.otdel@gmail.com.

 

Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ обявява конкурс за главен асистент в област на висше образование 1. Педагогически науки, професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по… (Методика на обучението по немски език) – един, със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Документи се подават в ректорската канцелария на ШУ – Шумен, ул. Университетска № 115, корпус 1, каб. 107. За информация: тел. 054/830 495, вътр. 121, GSM: 0899 901943.

 

ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – Варна, обявява конкурс за академична длъжност главен асистент за цивилен служител в катедра „Корабоводене“ във факултет „Навигационен“ в област на висше образование 5. Технически науки, професионално направление 5.5. Транспорт, корабоплаване и авиация, научна специалност „Управление на кораби и корабоводене“, учебна дисциплина „Маневриране и радиолокационна прокладка“ – един, със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Справки: на тел.: 052/55 22 43, 052/55 22 22 – централа, и на сайта на училището: www. naval-acad.bg. Подаване на документи: ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, ул. Васил Друмев № 73, регистратура за некласифицирана информация, ет. 1.

 

Институтът по физика на твърдото тяло при БАН, София, обявява конкурси със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“ за:

  • главен асистент по професионално направление 4.1. Физически науки, научна специалност „Физика на кондензираната материя“, за нуждите на лаборатория „Течни кристали и биомолекулни слоеве“;
  • доцент по професионално направление 4.1. Физически науки, научна специалност „Физика на кондензираната материя“, за нуждите на лаборатория „Акустоелектроника“;
  • доцент по професионално направление 4.1. Физически науки, научна специалност „Физика на кондензираната материя“, за нуждите на лаборатория „Оптика и спектроскопия“;
  • професор по професионално направление 4.1. Физически науки, научна специалност „Физика на кондензираната материя“, за нуждите на лаборатория „Течни кристали и биомолекулни слоеве“;
  • професор по професионално направление 4.1. Физически науки, научна специалност „Лазерна физика, физика на атомите, молекулите и физика на вълновите процеси“, за нуждите на направление „Лазерна физика и физика на атомите, молекулите и плазмата“.

Справки и документи – в канцеларията на института – София 1784, бул. Цариградско шосе № 72, тел. 877-34-92.

 

Институтът по океанология – БАН – Варна, обявява конкурс за заемане на академична длъжност доцент в област на висше образование 4. Природни науки, математика и информатика, професионално направление 4.3. Биологически науки, научна специалност „Ботаника“, научно направление „Алгология (диатомология)“ – един, със срок за подаване на документи 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Документите се подават в института – експерт – управление на човешките ресурси, тел. 052/370 486, вътр. 116.

 

„МБАЛ „НКБ“ – ЕАД, София, обявява конкурси за академични длъжности:

  • доцент в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, научна специалност 03.01.12 Клинична лаборатория, за нуждите на Отделението по клинична лаборатория;
  • главен асистент в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, научна специалност 03.01.47 Кардиология, за нуждите на Отделението по интензивно лечение/Спешна кардиология,

двата със срок за подаване на документи 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Справки и документи: в отдел „Човешки ресурси и TPЗ“ на „МБАЛ „НКБ“ – ЕАД, ул. Коньовица № 65, 1309 София, тел. 9211 224.

 

Националната многопрофилна транспортна болница „Цар Борис ІІІ“ – София, обявява конкурс за длъжността професор в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, научна специалност „Кардиология“, за нуждите на Клиниката по кардиология. Подаване на документите – в канцеларията на болницата 2 месеца след обнародването в „Държавен вестник“ на адрес – София, бул. Княгиня Мария-Луиза № 108, ет. 4. За връзка – тел.: 02/932 24 85; 932 24 27.

 

Съставил материала: Камелия Димитрова

 

Изкуство в науката: За творческия път на художника анималист Георги Пчеларов

$
0
0

Автор: Христина Грозданова

 

 

Георги Стоянов Пчеларов е роден на 19 октомври 1955 година в Русе. През 1959 година той се мести в Разград, където завършва основно и средно  образование. Там той посещава различни школи и кръжоци по изобразително изкуство, включително и частни уроци при Георги Йоранов и Димитър Арнаудов. През 1982 година завършва специалност зоология в СУ „Климент Охридски”. Една година по-късно започва да се занимава с научна илюстрация. Тогава получава поръчка за изработване на няколко цветни табла с изображения, свързани с анатомията и поведението на птиците, допълващи експозицията на музея. Така, от биолог Георги Пчеларов се превръща в един от най-известните илюстратори на животни в България. През 1987 година той е ангажиран с илюстрирането на том „Птици“, част I от поредицата „Фауна на България“. За изпълнението на тази задача Институтът по Зоология на БАН му осигурява помещение за работа, както  и достъп до всички научни колекции.  По същото време, художникът  работи върху още един мащабен проект – определителя „Птиците на Балканския полуостров“, който е издаден през 1991 г.

 

Това е първият подобен определител за птици в България с над 2000 авторски черно-бели и цветни научни илюстрации. През 2012 г. той е преиздаден, като към новото издание са добавени нови изображения. През 1988 г. Пчеларов изработва две серии от картички – „Пеперуди и водни кончета“ и „Птици“ за издателство „Български художник“. През същата година Георги Пчеларов започва да работи и с Българско дружество за защита на птиците, изработва проект за логото му, голям брой рекламни материали, както и множество илюстрации за списанието „За птиците“. Художникът е автор на илюстрации за голям брой научни издания, книги, списания и учебници. Освен това, създава и илюстрации за детски научно-популярни книжки, картички, рекламни материали, плакати. Илюстрациите на Георги Пчeларов са особено ценни не само поради качествата, свързани с тяхната научна функция, но и като кавалетни произведения на изкуството. През 1984 година в Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“ се открива първата самостоятелна изложба с произведения на Георги Пчеларов, озаглавена „Анималия“.

 И до днес работи на този автор продължават да бъдат излагани в изложбени зали в България и чужбина.  През 2012 година той става член на секция „Графика и илюстрация“ в СБХ, като още преди това членува в представителството му в Разград.

Георги Пчеларов е един от художниците допринесли много за развитието на съвременната българска научна илюстрация. Той е илюстрирал едни от най-ценните и обемни научни издания в България. Много от тях са особено важни, тъй като са първите подобни, както по отношение на научните данни и систематизирането им, така и по отношение на приложените научни илюстрации.

На 24 Април 2015 година в галерия „Академия“ в София се откри юбилейна,  ретроспективна изложба на Георги Пчеларов. Тя бе озаглавена „Живата природа“ и представи голям брой оригинални илюстрации, публикувани в научни и научно-популярни издания, както и нови произведения, подготвени от автора специално за повода. Изложбата беше организирана по случай 60-тата годишнина на художника и разкри неговия богат творчески опит.

Изложбата „Живата природа“ представи произведения, създадени в периода от 1983 година до сега. В нея бяха събрани избрани оригинали от повечето по-големи и значими проекти на художника. Такива безспорно са определителите, които са плод на дългогодишен труд. Работата по всеки един от тях продължава по няколко години, поради строгите научни специфики на изданията, както и на големия брой  необходими изображения. Именно тяхното създаване е оставило едни от най-ценните спомени на художника. Той споделя за срещите си с останалите автори на тези издания – зоолозите, пред които илюстраторът е правел първите черно-бели скици, които след обсъждания и дори спорове, а по-късно и последователни етапи на работа в ателието на художника, са се превръщали в завършените илюстрации, представени в изложбата.

В нея, също така, бяха включени и изображения, които не са показвани досега и са част от настоящи проекти – все още непубликувани издания. Освен тях Георги Пчеларов подготвя специално за тази изложба 20 нови, самостоятелни  произведения. Художникът забелязва, че 2015 година е юбилейна не само за него, но в нея се навършват и 500 години от създаването на една от най-известните творби на Дюрер – изображение на носорог. Вдъхновен от това, Георги Пчеларов го пресъздава в по-различна техника – акрилни бои и картон.

В изложбата „Живата природа“ бяха събрани и представени произведения в различни техники, като биха могли да бъдат очертани предпочитанията на художника към някои от тях, в различни периоди от творческия му път. В началото на 80-те години той започва да работи с туш и перо, като едно от първите издания, които илюстрира, е посветено на чаплите. Също така прилагани от автора техники през годините са черен молив, акварел, акрил, както и смесена техника.

Ретроспективната изложба на Георги Пчеларов показа избрани негови произведения от 80-те години до наши дни. Представянето им в такава богата и разнообразна експозиция представи творческото развитие на автора и неговия голям принос за утвърждаването научната илюстрация у нас. Свидетелства за това, разбира се, големият брой илюстрирани от него издания. Още едно от качествата на изложбата бе именно възможността за запознаването на зрителите с оригиналните произведения и осмислянето им като художествени произведения със самостоятелна естетическа стойност.

През ноември 2016 година, само няколко месеца след представянето на тази голяма самостоятелна изложба, Георги Пчеларов изиграва важна роля за осъществяването на още един проект. Художникът участва в „Голямото завръщане” – изложба, съпътстваща Първа национална конференция по реинтродукция на консервационно значими видове и подготвя няколко нови произведения специално за нея. Освен това, като един от първите и най-опитни български художници, поставили основите на научната илюстрация у нас, той заедно със свои колеги е член на журито, отговорно за избора на включените в изложбата произведения на автори, участвали в проведения предварително конкурс.

Георги Пчеларов е художник, чието име се свързва с научната илюстрация и най-вече с големия принос в областта на съвременните илюстрирани зоологични издания. Неговото творчество е посветено изцяло на изследването на дивата природа. Днес, когато тези проблеми добиват все по-голяма популярност, той продължава да създава едни от най-представителните български произведения в анималистичния жанр.

 

Геноцидът на маорите –монета с две страни!

$
0
0

Автор: Венцислав Вутов

Колониалното подчиняване на Нова Зеландия не било тъй кърваво, както това на Австралия или Америка. И все пак маорите, корените жители на острова, загубили своята земя и своя свят. Днес те се борят да си ги възвърнат, но най-голямата битка водят помежду си. За това как да оцелеят техните петнайсетина племена: като акционерни дружества с мениджъри вместо главатари или, както иска татуираният като воин маорски активист Таме Ити, чрез възкресяване на миналото. Залезът на маорите започна с договора от Вайтанги, сключен между британската корона и петстотинте маорски главатари на 6 февруари 1840 г.: той съдържа обещания на английската кралица, които им гарантират „изключително и неотменно право на собственост върху земята, реките и риболова“. Европейските заселници не спазват своите обещания, и все по-многобройни, те заграбват все повече земя за паша за овцете си. Когато през 1840 г. британците сключват договора с маорите за съвместното им бъдеще, пришълците са само 2000, а заварените местни жители – 100 000. Скоро обаче съотношението се променя. Заселниците започват да пристигат с хиляди и през 1858 г. вече превишават по брой маорите. И естествено, устремяват алчни погледи към техните земи. Започва война, която маорите водят безуспешно първо с военни, а после и с гражданскоправни методи: девет десети от земята им е отнета. През 1854 г. Хорейшо Робли пристига на Северния остров (Нова Зеландия се състои от два острова – Северен и Южен) като млад английски офицер и е хвърлен във война, разпалена от британците заради плодородната земя на местните племена – Аотеароа, „Земята на големите бели облаци“, трябвало да стане Нова Зенландия. 25 месеца се бори Робли срещу маорите, а в останалите шестдесет и четири години от живота си им се възхищава по един противоестествен начин, като колекционира отсечените им глави. Той е най-големият колекционер в света на прекрасно татуирани отрязани глави на маори – отвътре кухи, а отвън лакирани; бавно сушени, а не пушени, защото опушването сгърчва кожата и оголва зловещо зъбите. Маорите, след първата експедиция на Джеймс Кук през 1769 г., сами разменят глави, взети от предци, врагове и роби срещу оръжие, алкохол и сечива.

Нова Зеландия е парламентарна монархия и маорите имат право на пет места в парламента. Движението Нана Маори е единствената маорска партия в страната. Без собствена политическа програма. Като обезщетение за иззетите във войната през 1863 г. 1,2 милиона хектара земя, племето на таинуите трябвало да получи 170 милиона долара и 14 000 хектара. Интересно какво от обещаното са получили всъщност?

Според митологията на маорите те крачели към бъдещето заднешком. Погледът им бил отправен напред към миналото. Защото само то било обозримо и овладяемо. А бъдещето? Бъдещето било едно постоянно препъване…

Защото в действителност те никога не са се поучили от своето минало! Този разказ е само част от историята. Другата част представя друга гледна точка и се отнася до малко по-ранен период. Добрите маори, които са ограбени и избивани от лошите британци, всъщност се оказва, че не са точно образец на миролюбива и добронамерена племенна общност. По-голяма част от маорите са избити от…маорите!

Има един ранен феномен от новозеландската история, известен като „Мускетните войни“, който отлично илюстрира начина на разпространение на най-мощните нови технологии, както и на конфликтите. Става дума за една доста комплицирана и слабо проучена серия от междуплеменни конфликти, бушували сред маорите в периода от 1818 до началото на 30-те години – и благодарение на които европейските пушки се разпространяват сред общества, които дотогава воюват с каменни и дървени оръжия.

В началото на 19 век европейски търговци, мисионери и китоловци започват редовно да посещават Нова Зеландия, заселена шест века преди това от полинезийски земеделци и рибари, известни под събирателното „маори“. Първите европейски визити са концентрирани в най-северния край на страната. Местните маори, които осъществяват най-рано контакт с европейците, първи се сдобиват и с мускети, което им дава огромно военно преимущество пред другите племена. И те се възползват от него, за да си разчистят сметките със своите съседи, които са техни традиционни врагове. Но мускетите им позволяват да приложат и една съвсем нова тактика – далечни набези срещу племена, живеещи на стотици мили от тях, като целта е да се сдобият с роби и престиж.

Но има и още нещо, не по-малко важно от мускетите, което им позволява да осъществяват тези далечни набези – донесените също от европейците картофи (макар и родината им да е Южна Америка), които дават много по-високи добиви на акър обработваема земя в сравнение с традиционните за маорското земеделие батати. Именно тези не особено продуктивни батати са създавали дотогава и двете най-големи пречки пред по-далечните (и носещи по-голям престиж) набези: проблемът с изхранването на воините, отсъстващи за по-дълго време от дома си, както и свързаният с него проблем с изхранването на техните жени и деца. Това кара мъжете да си строят къщи и да изразходват отрицателната си енергия в отглеждането на батати. Картофите успяват да разкъсат този порочен кръг, така че Мускетните войни спокойно могат да бъдат наричани и Картофени, макар и това да не звучи особено героично.

Тази мускетно-картофена епопея е изключително кръвопролитна, тъй като покосява близо една четвърт от тогавашното маорско население. Особено големи поражения имало, когато някое племе, разполагащо с много мускети (и картофи), атакувало друго, при което тези неща са били по-скоро изключение, ако изобщо ги е имало. А тези, които не се сдобиват своевременно с тях, са постигнати от една доста незавидна съдба – някои племена са изтребени до крак още преди да усетят какво им липсва, което пък принуждавало останалите да търсят мускети (и картофи) и така постепенно е възстановено равновесието на силите. Епизод от същите войни е и покоряването и последвалият геноцид над мориорите от страна на маорските нашественици.

Тази рядко споменавана история е разказана от Джаред Даймънд в неговата книга „Пушки, вируси и стомана“:

На Чатъмските острови, отстоящи на 500 мили източно от Нова Зеландия, местните мориори живеят необезпокоявани в продължение на столетия, но през декември 1835 г. на тази идилия е сложен край, и то по най-брутален начин. На 19 ноември същата година там акостира кораб с 500 маори, въоръжени до зъби с пушки, сопи и брадви, а на 5 декември- още един, носещ на борда си други 400 маори. По мориорските селища плъзват групи маори, които уведомяват местните, че те вече са техни роби, и убиват онези, които дръзват да им възразят. По всяка вероятност една организирана съпротива от страна на мориорите е щяла да сложи край на нашествието, тъй като са превишавали два пъти на брой маорите. Само че мориорите са имали традиция да решават тези проблеми по мирен път. Свикали съвет и на него решили да не се бият с нашествениците, а да им предложат мир, дружба и подялба на ресурсите. Но още преди да излязат с тази оферта, маорите атакуват по целия фронт. През следващите няколко дни те избиват стотици мориори, после сготвят и изяждат повечето трупове, а всички останали поробват. През следващите няколко години успяват да убият и повечето роби, водейки се най-вече от собствените си прищевки. След време един от оцелелите мориори си спомня следното: „{Маорите} взеха да ни избиват като овце… От ужас побягнахме в храсталаците; криехме се в дупки под земята и къде ли още не, само и само да се скрием от враговете си. Но те ни намираха навсякъде и ни избиваха, без да подбират мъже, жени, деца…“

Не по-различно обяснява случилото се и един от маорските завоеватели: „Ние влязохме във владение на тези земи (…) съгласно нашите обичаи и затова изловихме всички хора. Никой не се отърва. Едни се опитаха да избягат и затова ги убихме, после убихме и другите. Е, какво толкова е станало? Ами такива са ни обичаите.“

Този брутален завършек на сблъсъка между мориори и маори е бил лесно предвидим. Първите са били една малка и изолирана общност на ловци и събирачи, които са разполагали само с най-прости технологии и оръжия, нямали са никакъв боен опит, както и изявени лидери или организация. Затова пък маорските нашественици (от Северния остров на Нова Зеландия) са идвали от гъсто населени земеделски региони, където са бушували нескончаеми кървави войни и са боравели с далеч по-усъвършенствани технологии и оръжия под ръководството на изявени лидери. Естествено, когато тези две толкова различни групи са влезли най-накрая в контакт, именно маорите са изклали мориорите, а не обратното.  Онова, което придава особено горчив привкус на сблъсъка между мориорите и маорите е техният общ корен, от който двете групи са се били разделили преди по-малко от хилядолетие. И двата народа са полинезийски. Съвременните маори са потомци на онези полинезийски земеделци, които колонизират Нова Зеландия около 1000 г. от новата ера. Скоро след това една група от тях на свой ред колонизират Чатъмските острови, за да станат мориори. През столетията след раздялата си двете групи еволюират в противоположни посоки, като маорите от Северния остров развиват по-сложна обществена система, а чатъмските колонисти се задоволяват с възможно най-семплата технология и политическа организация. На практика мориорите се връщат в развитието си и стават отново ловци-събирачи, докато сродните им маори се захващат по-интензивно със земеделие.

Лесно е да проследим начините, по които различните околни среди на Чатъмските острови и Нова Зеландия моделират двете групи. Прадедите на маорите, стъпили първи на Чатъм, може и да са били земеделци, но техните тропически посеви не са можели да виреят в тамошния по-студен климат и колонистите не са имали друг избор, освен отново да станат ловци-събирачи. Само че те не са можели да произвеждат по-големи количества храна, част от която да преразпределят и складират, и съответно не са били в състояние да поддържат и изхранват „специалисти“ в други отрасли, освен лова – примерно воини, администратори или вождове. Дивечът, който са преследвали, се е състоял от тюлени, стриди, гнездящи морски птици и онези океански риби, които са можели да ловят с ръце (или да зашеметяват с тояги), без да се нуждаят от някаква по-сложна технология. Освен това островите са сравнително малки (Чатъм са група от два големи и множество малки вулканични острови в южния Пасифик, днес влизащи в състава на Нова Зеландия, с площ 963 квадратни километра и височина – до 286 м. Открити са от европейците през 1791 г. (от английския мореплавател У. Р. Броутън) и могат да осигурят прехраната на не повече от 2000 ловци и събирачи. Тъй като не е имало наблизо други удобни за колонизиране острови, мориорите са били принудени да останат на Чатъм и да се научат да се погаждат помежду си. И те са го постигнали, като са отхвърлили завинаги войната и свели до минимум риска от конфликти при евентуална пренаселеност, като просто са кастрирали някои от новородените момчета. В резултат се е оформила една малка миролюбива общност с проста технология и примитивни оръжия, в която са липсвали изявени лидери и организация.

За сметка на това северната (и по-топла) част на Нова Зеландия, която е и най-голямата островна група в Полинезия, се е оказала много подходяща за развитие на полинезийско земеделие. Тези маори, които останали там се увеличили на брой, който в един момент е превишил цифрата от 100 000 души. На острова се появили различни локални популации, ангажирани в непрестанни кървави конфликти със своите съседи. Добивите от реколтата им позволявали да трупат по-големи запаси от храни, с които да изхранват съответните по-тясно специализирани лица: занаятчии, вождове и воини. Постепенно създали  и най-различни сечива и други средства, необходими за отглеждане на реколтата, воюване и създаване на произведения на изкуството. Издигнали сложни култови постройки, както и многобройни укрепления.

Тоест маорите и мориорите са покълнали от един и същ корен, но са развили по различен начин. В резултат са се появили две паралелни общества, които в един момент дори са забравили за съществуването на другото и са установили отново контакт помежду си чак след пет столетия. Когато един австралийски риболовен кораб се натъкнал случайно на Чатъмските острови и когато пристигнал в Нова Зеландия, донесъл там и вестта, че на изток в океана има земя, на която „се въдят в изобилие тюлени, раци и стриди; езерата гъмжат от змиорки, а около тях расте карака (…), а колкото до туземците, те са много на брой, но не умеят да се бият и нямат никакви оръжия.“ Тази новина е била достатъчна 900 маори да отплават веднага за Чатъмските острови. Последвалите събития ясно показват как околната среда влияе върху развитието на икономиката, технологията, политическата организация и воинските умения в рамките на относително кратки периоди от време.

Именно този противоположен ход на еволюцията е предопределил и изхода от евентуален сблъсък помежду им.

 

 

Образованието на ромеите (VIII – XV в.). Първа част

$
0
0

Автор: Христо Христозов

 

  1. Структура на образованието, изучавани дисциплини, методи на преподаване

 

Въпреки твърдението на Никита Хониат, че западните кръстоносци се подигравали на ромеите заради навика им да носят със себе си тръстикови пера (калам, калем), мастилници и книги[i], изглежда ромейската образованост не е така повсеместна, както излиза от думите на автора, а по-скоро е близка до типичната за средновековието[ii]. И ако в 43-тата си новела Лъв VI постановява в градовете да не се привличат за свидетели неграмотни лица, то тя си остава едно добро пожелание видно от множество актове подписвани с кръст, и дори векове по-късно Теодор Валсамон се жалва, че извън столицата има малко грамотни хора[iii]. Никифор Григора в писмо до севаст Калоид пък твърди, че времето бързо отнася хората способни да преподават такава важна част от философията като квадривиума. Георги Куртесис, бъдещият Генадий Схоларий, се изказва крайно критично за съвременната му наука, като думите му намират потвърждение и у Франческо Филелфо, който твърди, че в Константинопол няма човек, разбиращ езика на Омир и Калимах, а Йосиф Вриений  съжалява, че не е учил в Италия, Франция или Англия[iv]. Към общия хор можем да присъединим и гласа на Ана Комнина, която пише, че от Василий II до Константин Мономах образованието e пренебрегвано, а и баща й не го заварил в по-добро състояние[v].

 

Във Византия образованието често се разглежда като възможност за кариерен ръст или достигане на по-висок социален статус. То е съществен фактор, обуславящ социалната мобилност. Михаил Псел например морализаторства, порицавайки тези, които веднъж достигнали набелязаната цел изоставят науката[vi]. Разбира се, срещат се и мнения, че образованието и науките са ненужни за хората на физическия труд, като селяни и занаятчии. Такова мнение изказва през XIV в. Йосиф Ракендит, макар и сам да произхожда от бедно семейство от Итака, а Михаил Аплухир твърди, че няма полза от науките, защото учените живеят в нищета, докато занаятчии и търговци не знаят какво е нужда, макар това да е по-скоро едно от характерните за средновековните интелектуалци оплаквания, подобни мнения, особено що се отнася до “елинската мъдрост”, не са рядкост, както ще видим по-нататък. Никифор Григора осмива пък онези, които са готови да “изхвърлят през вратата” великия Омир[vii]. И в същото време не липсват неграмотни хора на високи постове, включително и императори, служещи за негативен пример – за Михаил II казват, че друг ще успее да прочете цяла книга преди той да разбере буквите от името си, неграмотен е и Роман Лакапин; логотет Йоан назначен на мястото на Константин Лихуд е необразован човек; такъв е и Подарон – един от флотските командири при Лъв VI[viii]. Макар, Михаил Псел и Христофор Митилински да осмиват неграмотните монаси, в повечето случаи агиографите разказват, че героите им се учат с лекота, но в отделни произведения това не им се отдава, докато не получат просветление, което им открива цялата божия премъдрост. Изглежда, че това е най-образованата прослойка в ромейското общество. Анализ на актове на манастира Ивирон от ср. на X до XII в. според Самодурова показва, че от 205 монаси само 8 не са можели да напишат името си и са поставили кръстове, а сред останалите има двама лекари, вероятно един юрист и 13 висококвалифицирани кописти, т. е. поне 16 души са с образование, което не е ограничено само до „свещената грамота“(7,8% при наполовина по-малко неграмотни; от Джовани Вилани знаем, че във Флоренция от 1336-1338 г. средно шест от всеки сто души със започнато начално образование стигат до най-високата образователна степен)[ix], а това вече ни отпраща към структурата на ромейското образование.

 

Основа на византийското образование е така наречената “йера грамота” – „свещена грамота“, т. е. начални умения за четене, писане, смятане и църковно пеене. Тази степен на начална образованост се нарича „пропедия“ – „предвъзпитание, предобразование“ и продължава 2-3 години, започвайки от 5-6-годишна възраст, но понякога и по-късно (Антоний Кавлей – на 5; Михаил Псел – на 5; Стефан Нови – на 6; Теодор Студит, Атанасия Егинска и дъщерята на Михаил Псел Стилиана – на 7; Андрей Критски и Григорий Декаполит – на 8; Давид Митилински – на 9[x]). Обучението по четене започва с изучаване на буквите, отделни срички и думи, за да се стигне до четене на Псалтира предимно,  жития на светци или подбрани откъси от произведенията на църковните отци, и всичко това се върши хорово. За обучението по писане се използват материали за многократна употреба – например стило и навосъчени таблички или пясък, върху който се пише директно с пръст. Смятането се изучава по пръстите, с камъчета, или посредством абак – дъска с отвори, над всеки от които стои изписана цифра, означена чрез буква от азбуката, сметките се извършват като се пъхат пръсти в съответни отвори. Ромеите не познават позиционната система, макар в схоли към Евклид в ръкопис от XII в. да има пример за използването й, явно не е намерила широко приложение[xi], но пък даже и в Западна Европа широкото й използване започва три века след Фибоначи. Обучението се води от граматисти, т. е. хора овладели „свещената грамота“. Каждан в „Книга и писатель в Византии“ твърди, че Църквата преподава „свещена грамота“ само за собствени нужди като привежда за примери: устава на Бачковския манастир от 1083 г. според който за сметка на манастира се обучават шест деца (в манастирските школи изглежда бройката е норма – в Ивирската обител един „старец“ обучава 6-10 деца)[xii] срещу условието да станат свещеници; устав на кипърски манастир от 1210 г., който забранява да се преподава на млади миряни „свещена грамота“, като потвърждение на това съждение можем да изведем още два примера: знаменитият монах Йоаникий Велики се ограмотил чак на 47-годишна възраст, постъпвайки в манастир след 24 години военна служба, съвременникът му Евтимий Нови, наследствен стратиот, също се ограмотил след подстригването си за монах. Аналогичен възглед споделят Н. Дж. Уилсън, З. Г. Самодурова и Дж. Бъклър. Според последната в ромейските манастири продължава да се спазва постановление на Халкидонския събор, забраняващо в манастирските школи да се обучават деца, които не желаят да свържат бъдещето си с Църквата и чак Максим Плануд е първият монах, който го пренебрегнал[xiii]. Има обаче и изключения от правилото, които показват, че начално образование в манастирските школи са можели да получат и светски лица, такива са Михаил Псел, който преминал началния курс на обучение в школата при Нарсийския манастир, и Исак и Йоан Комнини при Студийската обител. Вероятно в случаите на Псел и братята Комнини става въпрос по-скоро за частни или обществени школи при манастирите, както школите на Никифор Григора при манастира Хора и на Максим Плануд при Акаталипта, знаем и, че Йоан Цец преподавал в манастира Пантократор срещу храна и подслон[xiv]. За миряните пътят към „свещената грамота“ минава през частен учител, или в нередки случаи са обучавани от родителите си или близки роднини. Така например патриарх Антоний Кавлей, чийто баща бил военен (неясно е с какъв чин, но вероятно офицерски), усвоил Псалтира под бащиното си ръководство, а в манастира, където бил изпратен на 12-годишна възраст, преминал общообразователния курс („енкиклион педия“) под наставничеството на игумена; Йоан Исихаит също е ограмотен от баща си, който бил свещеник; Мария Нова и Йоан Ксифилин учили под майчиното си ръководство; Михаил Синкел, Виталий Сицилийски и Доротей Нови са обучавани от частни учители в домовете си; Йоан Мавропод започва своето образование под наставничеството на чичо си епископ на Клавдиопол, Никифор Григора също започва учението си при близък роднина – вуйчо си, епископа на Хераклеа Понтийска; Теодора Солунска е ограмотена от близка родственица; Николай Студит и Йосиф Песнописец са ограмотени от родителите си; Никита-Давид Пафлагонийски получава начално образование у дома си; представителите на по-бедните слоеве от населението се учат при местния свещеник или в селската школа, като едновременно с това трябва да помагат в домакинството – Давид, Симеон и Георги Митилински, Евстратий Авгарски, Лука Еладски, Григорий Акритски, Полихроний и Теосвий пасли добитък и учели, но както видяхме други въобще не се интересували от учение и изучили „свещената грамота“ на значителна възраст, след подстригването им за монаси. На този фон Катакалон Кекавмен изглежда като едно изключение, самоук, който по собствените му думи не е учил „елинската мъдрост“ („енкиклион педия“), но от това което е написал виждаме, че е бил любознателен и доволно начетен човек[xv].

 

Следващото образователно ниво е „енкиклион педия“ (всеобщо възпитание/образование), наричано и „външна мъдрост“ (за разлика от „божията мъдрост“ – богословието) или още „елинска мъдрост“, т. е. то е светско и е запазило много от античното наследство, разбира се, осмислено през християнската призма. Така например патриарх Фотий и Лъв Хиросфакт основават богословските си съждения съответно на Аристотел и Платон; Михаил Псел продължава да признава богословието за най-висша наука, а разсъжденията си основава на Платон и неоплатониците; Евстратий Никейски в тълкуването на Христовите думи се основава на аристотеловите силогизми[xvi]; биографът на патриарсите Тарасий и Никифор дякон Игнатий се опитва да ни убеди, че изучаване на светските науки помага за по-доброто разбиране на богословието, като веднага прави уговорката, че те се отнасят към него така както слугиня към господарка; в житието на Теодор Студит необходимостта от светско образование е обоснована с това, че то запознава християните с доводите на противниците им и им дава оръжие срещу тях; Ана Комнина пък утвърждава, че липсата на елинско възпитание е причината еретика Нил да изврати смисъла на Светото писание[xvii].

Това образователно ниво включва познатите и на Запад „седем свободни изкуства“ обединени в две степени – тривиум и квадривиум. Аналогично на западното образование Псел приравнява първата степен към изкуствата (техне), а втората към знанието (епистеме). Характерното при него е, че настоява за хармоничното им съчетаване, а не всяка степен да е самодостатъчна сама по себе си[xviii]. Първата степен е задължителна за всички, които искат да минат за образовани и включва следните дисциплини – граматика, риторика и философия. Обучението по граматика задълбочава познанията добити в предходното образователно ниво, изучава се правопис (т. е. граматика според съвременното ни разбиране), бързопис и краснопис. От античните автори – Омир (неслучайно на първо място, Михаил Псел например разказва, че за една година под ръководството на граматик наизустил цялата „Илиада“ и освен това можел да я тълкува), Есхил, Софокъл, Еврипид, Аристофан, откъси от Хезиод, Пиндар, Теокрит, наред с античната митология, без която те не биха могли да бъдат разбрани, но също така и библейски текстове, и различни християнски поети и мислители.

Редица агиографски паметници дават основания да смятаме, че обучението по граматика е сравнително широко разпространено с множество провинциални школи, където преподават граматици – например бъдещият патриарх Методий учи правопис и бързопис в Сиракуза, Йоан Ксифилин учи граматика в Трапезунд, а игумен Николай – на Родос, но за продължаване на обучението трябва да се отиде в Константинопол (през късния период в резултат на ред причини – основно центробежните процеси, четвъртия кръстоносен поход, османското нашествие, а според Медведев, исихастката реакция[xix], и ред други проблеми раздиращи късновизантийското общество, положението е по-различно и пълният курс „енкиклион педия“ може да бъде завършен и в някои от провинциалните образователни центрове – Солун, Одрин, Мистра, макар западните хуманисти, като Енеа Силвио Пиколомини – бъдещият папа Пий II, да смятат, че никой не може да се има за образован, ако не е учил в Константинопол)[xx]. Основни пособия в преподаването на граматиката са книга на Дионисий Тракиец от II в., към която с времето са добавени различни тълкувания и схоли, каноните на Теодосий Александрийски от V в., „Епимерисми“ на Георги Хировоск от VI в. (според Сирил Манго е живял не по-рано от втората пол. на IX в.[xxi]), който излага граматичните норми по примери от Псалтира, и труд по граматика на Теогност от IX в.; в славянски превод се е запазил труд по граматика с много сбито и сухо изложение, който се приписва на Йоан Дамаскин от VIII в. През Палеологовия период, за по-лесно усвояване, материалът се излага под формата на въпроси и отговори. На този принцип са писани „Диалог за граматиката“ на Максим Плануд и „Граматически въпросник“ на Мануил Мосхопул[xxii]. Методът на обучение се състои в четене и тълкуване на текста и задаване на въпроси от учителя. Морализацията по повод на прочетеното, основно в светлината на християнските ценности, е важно условие за преподаването, и тъй като прекият текст невинаги дава материал за съответстващите морални заключения, се прибягва до алегорично тълкуване и откриване на „вътрешния смисъл“[xxiii].

Следващата дисциплина от тривиума е риториката, както тогава наричат изкуството да се говори и пише красиво. Основен пример за красноречие е Демостен, а в качеството на учебни пособия ползват трудове на Хермоген от Тарс (II-III в.) и Афтоний (IV в.). Граматиката и риториката са непосредствено свързани и нерядко се преподават съвместно от едно и също лице[xxiv]. Често за сметка на риторическото изящество е жертвана яснотата на изказа. В процеса на обучение използват схеди – произволни импровизации на стоящи далеч от реалността теми. От такива импровизации не се отказват и опитни литератори като Михаил Псел и Теодор Продром[xxv]. Популярен труд по схедография оставя Мануил Мосхопул[xxvi].

Във Византия последната дисциплина на тривиума е философията, макар да не е много ясен смисълът, който ромеите влагат в този термин. Така например Йоан Дамаскин разбира философията в доста широк смисъл и я разделя на две части – теоретическа, обхващаща богословието (понякога под философия се разбира именно то), математическата четворка (познатия на Запад квадривиум), и физиология (под която се разбира науката за окръжаващия ни свят – животни, растения, минерали); и  практическа, включваща: етика, политика и икономика. В друг случай философията, вероятно в смисъла на богословие, е противопоставена на математическата четворка – дякон Игнатий в житието на патриарх Никифор разказва, че героят му изучил първо четирите математически дисциплини: астрономията, която разглежда движещите се тела; геометрията – неподвижните тела; музиката – отношението между числата; аритметиката – числата вън от отношенията, т. е. тайнствения мистичен платоновско-питагорейски смисъл, и едва тогава преминал към тяхната господарка – философията.

Неизвестен автор от 1008 г. под философия разбира диалектика (логиката според съвременното ни схващане), която е завършващата тривиума дисциплина, подготвяща за следващата образователна степен – квадривиума[xxvii]. Михаил Псел в енкомия за учителя си Йоан Мавропод представя неговото разбиране за третата част на тривиума, наречена философия. Мавропод разглеждал четирите дяла на философията – силогистика, диалектика, аподиктика и логика, като не отделял никакво внимание на софистиката, след това разглеждал физиологията (това което ще бъде наречено натурфилософия, включващо вероятно и медицина) и правото. В основата на обучението по философия са автори като Платон, Аристотел, неоплатониците Порфирий, Ямвлих, Прокъл. Преподавателите, Псел например, се стараят да илюстрират приложението, което античните автори, намират в трудовете на християнските мислители. Обучението протича под формата на свободна дискусия, при която учениците задават въпроси, а учителят отговаря[xxviii].

Разделянето на квадривиума на четири дисциплини (аритметика, геометрия, музика и астрономия) във Византия протича не без борба. Така например през V в. философа неоплатоник Прокъл предлага осем дисциплини, като две от тях трябва да съставляват висшата степен, а останалите шест нисша, тъй като са свързани с разглеждането на реални предмети, но това деление не е възприето[xxix]. Четирите математически дисциплини са разглеждани като съставна част от философията, в която включват също оптика, медицина и право, тъй че с пълно основание бихме могли да отъждествим философията (третата част от тривиума и целия квадривиум) с висшето образование на онова време. По сметките на Лемерл през X в. средно около 300 души годишно завършват пълния курс на „енкиклион педия“[xxx]. В тази област известният историк Пахимер оставил съчинението „Квадривиум“, което е използвано като учебно пособие дори от италийските хуманисти[xxxi], а вече споменахме и популярно ръководство от XI в. (по-горе бел. 27).

Две неща, характерни за средновековното образование въобще, правят впечатление. Това са липсата на физическо възпитание, което е лесно обяснимо през призмата на доминирания от християнството средновековен мироглед, и липсата на факултативно обучение по чужди езици. Докато на Запад някои монашески ордени, главно с оглед на прозелитизма, се домогват до систематично чуждоезиково обучение[xxxii], то владеенето на чужди езици във Византия си остава в сферата на междуличностните взаимоотношения и разговорната реч, макар в Палеологовия период да се появяват преводачи от латински, някои от които следвали в италийски университети, запознаващи четящия ромей с латинските автори. Превземането на Константинопол от кръстоносците се оказва благотворно за образоваността. Ромеите се отварят за чуждите постижения, като влиянията в никакъв случай не са еднопосочни. Мануил Оловол коментира Боеций, Максим Плануд превежда Цицерон, Цезар, Овидий, Донат и Августин, а Димитър Кидон – Августин, Анселм Кентърбърийски и Тома Аквински. Появяват се и преводи от гръцки на латински. Първият средновековен превод на Омир, макар и несъвършен, е направен от Леонтий Пилат, ученик на Варлаам Калабрийски и учител по гръцки на Бокачо. Варлаам пък преподавал гръцки на Петрарка[xxxiii].

 

Друга характерна особеност е, че към образованието на жените се отнасят с подозрение и пренебрежение. Така например родителите на Ана Комнина ограничават стремежа й към знания, но мъжът й Никифор Вриений бил по-широко скроен и й помогнал да навлезе в науките[xxxiv], подобен е случая и с майката на Теодор Студит Теоктиста, която се научила да чете и пише след като се омъжила, и при това постига такива успехи, че лично ръководи ограмотяването на трима синове и дъщеря[xxxv]. Въпреки това не липсват сведения за образовани жени. Една от тях през IX в. е поетесата Касия, която, според преданието, е сред девойките представени на император Теофил, за да си избере от тях невеста. Отхвърлена от царствения жених, Касия се оттегля в манастир и пише епиграми, бичуващи глупците и невежите[xxxvi]. Грамотни са също Теодора Солунска, Атанасия Егинска, дъщерята на Псел Стилиана[xxxvii], Склирена – фаворитката на Константин Мономах, съпругата на Константин Х Дука Евдокия[xxxviii], Теодора Раулина, Елена Кантакузина, Ирина-Евлогия Хумнина, Ана Комнина, която е най-известната сред образованите жени, както и други, но макар някои да се изявяват на писателското поприще, или като възпитателки на децата си и наставнички в благочестието, те си остават само жени в един мъжки свят, защото колкото и парадоксално да изглежда при цялата образованост на някои от тях, не се среща и едно женско име свързано с активна преподавателска дейност.

 

[i] „Другие носили писчие тростинки и чернильницы, держа притом в руке книги и осмеивая нас таким образом, как грамотеев.“ Никиты Хониата, История, начинающаяся с царствования Иоанна Комнина, Том 2. (1186-1206). СПб. 1862 част 5 параграф 5 от интернет ресурс http://www.vostlit.info/Texts/rus3/Honiat_3/frametext5.htm.

 

[ii] Според Самодурова, която се позовава на Пол Лемерл, 9/10 от жителите на Империята са били неграмотни, или грамотните са 10% (Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 380). Аналогична цифра привежда и Татяна Кущ, позовавайки се на Тинфелд, която за времето на Палеолозите дава 10-15% образовани (Кущ, Татьяна „На закате империи: интеллектуальная среда поздней Византии“, изд. Уральского университета, Екатеринбург, 2013 г., стр. 43). В същото време данните за нивото на грамотност на Запад са по-ниски, макар и близки до изводите за ромейската грамотност, но за сметка на това се основават по-често на точни данни отколкото на умозаключения. Така например според Арон Гуревич в Лангедок през 70-90-те години на XVI в. 3% сред мъжете ратаи можели да напишат името си, а сред състоятелните селяни този дял е 10%. Пак според него в Прованс през XVII и XVIII в. грамотността сред мъжете се движи между 4 и 8% (Гуревич, Арон Яковлевич, Средневековый мир. Культура безмолвствующего большинства, изд. „Искусство“, М., 1990 г., стр. 332). От своя страна Петрушенко твърди: „90 процентов учащихся выходили из школьных стен, едва научившись читать и писать, и совершенно не использовали полученные знания – часто абстрактно-схоластические – в своей будущей жизни.“ (Петрушенко, Леонид Авраамиевич, Повседневная жизнь средневековой Европы, изд. „Молодая гвардия“, М., 2012 г., стр. 267). Изглежда, че курса по начално образование посещават по-голямата част от мъжете, но малцина го завършват с някакви познания и елементарна грамотност. Основание за такъв извод ни дава хрониката на Джовани Вилани. От написаното от него следва, че един значителен процент от децата във Флоренция и околностите й учат в начални школи, доколко успешно, и доколко придобитите им знания имат някакво приложение, можем да съдим от факта, че само 10-12% от тях продължават обучението си по смятане, след придобито според автора умение за четене, като данните се отнасят за 1336-1338 г. („Детей, умеющих читать, было восемь-десять тысяч. Мальчиков, изучавших в шести школах устный и цифровой счет, насчитывалось тысяча-тысяча двести. В четырех больших школах грамматику и логику изучали пятьсот пятьдесят — шестьсот детей.“ Виллани, Дж., „Новая хроника“, книга 11, параграф 94, от интернет ресурс http://www.vostlit.info/Texts/rus8/Villani_G/frametext112.htm).

 

[iii] Каждан, А. П. „Книга и писатель в Византии“, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 44.

 

[iv] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 402, 406; Каждан, А. П. „Книга и писатель в Византии“, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 72.

 

[v] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989г., стр. 373.

 

[vi] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 375-377; в житието на патриарх Методий се разказва, че, след като в Сиракуза изучил граматиката, отишъл в Константинопол, за да добие „царска служба“, т. е. да стане чиновник (Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 151); а Самодурова, разказва, че родителите на бъдещия епископ на Милет Никифор, в желанието си да му осигурят бъдеще, го изпратили в Константинопол, за да получи светско образование (Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ (окончание) във Византийский  временник, том 52, 1991 г., стр. 44).

 

[vii] Литаврин, Генади, “Възпитание и образование” в Как са живели византийците, изд. “Наука и изкуство”, С. 1984 г., стр. 128, 133. За отношението към античното наследство виж и бел. 30 към втората част на статията.

 

[viii] Каждан, А. П., Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 44; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 369, 389.

 

[ix] Каждан, А. П., Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 44; Самодурова, Зинаида Гавриловна. „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 380; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „К вопросу о существовании монастырских школ в Византии VIII–XII вв.“ във Византийский  временник, том 56, 1995 г., стр. 207; Виллани, Дж., „Новая хроника“, книга 11, параграф 94, от интернет ресурс http://www.vostlit.info/Texts/rus8/Villani_G/frametext112.htm.

 

[x] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „К вопросу о существовании монастырских школ в Византии VIII–XII вв.“ във Византийский  временник, том 56, 1995 г., стр. 210; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 385-386.

 

[xi] Каждан, А. П., Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 45-46, 81.

 

[xii] Аналогични цифри за броя на учениците обучавани от един учител в западна Европа през XIV-XV в. привежда Петрушенко – 6 до 12, за Англия 8-10 (Петрушенко, Леонид Авраамиевич, Повседневная жизнь средневековой Европы, изд. „Молодая гвардия“, М., 2012 г., стр. 268).

 

[xiii] Лемерл има по-различно мнение по въпроса; Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 149-150.

 

[xiv] Каждан, А. П., Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 46-47; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „К вопросу о существовании монастырских школ в Византии VIII–XII вв.“ във Византийский  временник, том 56, 1995 г., стр. 204-206, 210, 212, 214; Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 398, 402.

 

[xv] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 398, 402; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ (окончание) във Византийский  временник, том 52, 1991 г., стр. 35-36, 38-39, 41, 42, 43-46.

 

[xvi] Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Наука“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 361-362; Каждан, Александър Петрович, „Богословие“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр.366; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 383, 392.

 

[xvii] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 366-367, 369; Скабаланович, Николай Афанасьевич, „Византийская наука и школы в XI в.“ във Византийское государство и Церковь в XI в., кн. 2, изд. „Олега Абышко“, Санкт Петербург, 2004 г., стр. 184-185.

 

[xviii] Скабаланович, Николай Афанасьевич, „Византийская наука и школы в XI в.“ във Византийское государство и Церковь в XI в., кн. 2, изд. „Олега Абышко“, Санкт Петербург, 2004 г., стр. 202.

 

[xix] Медведев, Игорь Павлович, Византийский гуманизм XIV – XV вв., изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 1997 г., стр. 54-55.

 

[xx] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 388.

 

[xxi] Каждан, Александър Петрович, История византийской литературы (650-850 гг.), изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2002 г., стр. 491.

 

[xxii] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 405; Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 224.

 

[xxiii] Каждан, Александър Петрович, История византийской литературы (850-1000 гг.), изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 340-341; Каждан, А. П. „Книга и писатель в Византии“, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 50-52; Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 372-373.

 

[xxiv] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 374-375; Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 397; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 390; Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 52.

 

[xxv] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 53.

 

[xxvi] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 401.

 

[xxvii] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 53-54. Лемерл датира това изключително популярно до XVI в. учебно пособие към 1040 г. и го приписва на асикрита и съдия на Селевкия Роман; Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 192-193.

 

[xxviii] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 391, 392.

 

[xxix] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 54.

 

[xxx] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ във Византийский временник, том 51, 1990 г., стр. 16.

 

[xxxi] Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 224; Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 407.

 

[xxxii] Бартолд пише за събора в южния френски град Виен през 1311-1312 на който е постановено в университетите в Рим, Париж, Болония, Оксфорд и Саламанка да се изучават арабски, еврейски и халдейски езици. До голяма степен обаче, поради липсата на достатъчно подготвени специалисти, това си остава само едно добро пожелание (Бартольд В.В. Сочинения в IX томах. Том IX. Работы по истории Востоковедения, изд. „Наука“, Москва, 1977 г., стр. 277 – 278). Един от най-ярките застъпници за изучаването на арабския език е Раймонд Лулий (ок. 1235 – 1315 г.), който е убеден, че мисионерите трябва да изучават езиците на които говорят неверниците (Кардини, Франко, Европа и ислам. История непонимания, изд. „Александрия“, Санкт Петербург, 2007 г., стр. 137). По-рано през XII в. в западна Европа основния център където се изучавал арабски език е Толедо, където преподава Джерардо от Кремона (http://www.bogoslov.ru/text/2614640.html).

 

[xxxiii] Йоан Цец се гордеел с познанията си по турски, алански, руски и еврейски езици, но съдейки от приведените от него фрази, те са ограничени до елементи от битовата разговорна реч (Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 54-55) Единствения език който е изучаван във Византия е латинския. Но малцината, които го знаят, са го учили по силата на професионалния дълг и във връзка с тази им дейност. Това са юристите на които латинският е необходим, тъй като в сила са множество законодателни актове от една предшестваща епоха, когато този език все още е бил официален за империята. Сведения за изучаването на латински имаме от времето на Константин Мономах и създадената от него юридическа школа около 1045 г. (Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 65; Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 169; Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Система образования“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 355; Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 222, 224, 230). Император Теофил (829-842 г.) в тънкости познавал този език (Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 370-371).

 

[xxxiv] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 48.

 

[xxxv] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 378.

 

[xxxvi] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 48.

 

[xxxvii] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 385-386.

 

[xxxviii] Скабаланович, Николай Афанасьевич, „Византийская наука и школы в XI в.“ във Византийское государство и Церковь в XI в., кн. 2, изд. „Олега Абышко“, Санкт Петербург, 2004 г., стр. 198-199.

 

 

 

Образованието на ромеите (VIII – XV в.). Част втора

$
0
0

Автор: Христо Христозов

  1. Вътрешен ред, училища и реформи

Ромейската империя в лицето на столицата си Константинопол изпъква като един от крупните образователни центрове на европейското средновековие. Около 1300 г. в Германия е написана поемата “Вартбургската война”, в която един от героите изброява градовете, в които може да се получи добро образование – Константинопол, Париж и Багдад, като последният дори не е в Европа[1]. И това не е само литературна фикция. В Константинопол завършват своето образование славянският първоучител Константин-Кирил Философ, като той преподава философия “на местни жители и чужденци”, вероятно при храма св. Апостоли според Дворник, както и българският цар Симеон, наричан “емиаргос” – полугрък, заради високата си образованост. Мълвата за учеността на Лъв Математик стига до арабските халифи (според различните извори: Мамун, халиф през 813-833 г., или брат му Мутасим, 833-842 г.). Псел отбелязва, че в столицата учат и хора от западните страни, Багдад, Египет и други арабски области. Ана Комнина пък пише, че при основания от баща й офанотрофий, освен сираци и неимущи, учат още “латини” и “скити”. През XV в. в Константинопол учат предимно италийци. В школата на Мануил и Йоан Хрисолори учат Франческо Филелфо и Гуарино да Верона, а Георги Куртесис в писмо до Марк Ефесски споделя, че като частен учител у дома си освен на гърци преподава и на италийци, в писмо до Георги Трапезундски Аргиропул също пише, по времето, когато е начело на държавната школа, че при него идват да учат италийци. Не можем пак да не припомним думите на Енеа Силвио Пиколомини – “Никой от латините не може да се счита за достатъчно образован, ако известно време не е учил в Константинопол”[2].

 

Псел ни е оставил няколко интересни щрихи, илюстриращи школското всекидневие, които можем да допълним и с други сведения. До късно през нощта подготвя лекциите си, а утрото отново го заварва над съчиненията на древните автори. Когато влиза в аудиторията, която обикновено не е пълна, най-добрите ученици скачат от местата си и успокояват шумните си другари[3]. Вероятно това са най-усърдните и успели ученици, които се радват на доверието на учителя си, който ги обучава лично, и в някои случаи го заместват. За тази категория ученици намираме подробности в писмата на анонимния учител от X в. Те обикновено се занимават с обучението на по-младите си или изостанали съученици, учителят им периодично (два пъти седмично) проверява доколко добре се справят със задълженията си като препитва поверените им младши съученици[4]. Когато Псел сяда на извисеното си кресло, учениците му го следват, настанявайки се по скамейките, някои по-наблизо, други по-встрани (навярно местата се разпределят според прилежанието). Появяват се и закъсняващите ученици, тези в главите на които, по думите на Псел, са не учението, а хиподрума и други развлечения[5]. Анонимният учител споменава за ученици, които прекарват повече време на птичия пазар, отколкото в училището[6]. Подобен проблем има и Теодор Иртакин, който в писмо се оплаква на Теодор Метохит от поведението на сина му. Той предпочитал гимнастиката и театрите пред училището[7]. Ана Комнина, величаейки управлението на баща си, отбелязва, че след смъртта му учениците предпочитат играта на шашки и лова на пъдпъдъци пред науките[8]. В лошо време се случва в училището да няма и един ученик. Учениците задават въпроси по предварително определена тема. Учителят им отговоря, развивайки лекция, която по-прилежните записват в тетрадки върху коленете си. Освен това пишат и упражнения, които преподавателят им критикува и поправя[9]. При поддържането на реда и за неуспехи в учението се налагат и телесни наказания от учителя. Николай Месарит, като хвали ученолюбието на брат си Йоан, твърди, че затова учителя не му се карал и не го биел по бузите. Тази е, може би, причината учениците да не разчитат само на усърдие, но и на помощ от висшите сили и на магия[10]. Псел ни е оставил данни за външния вид и отношенията между учениците. Те ходели сополиви и рошави, загрижени преди всичко да изглеждат мъдри, хвалели се с мними успехи в науките и презирали новопостъпилите[11].

В писмата на анонимния учител намираме сведения за учителските грижи и несгоди, които се простират отвъд възпитаването на поверениците му. На първо място – за възнаграждението на труда му, което е нерегулярно и според възможностите на всеки ученик, понякога му плащат със закъснение, или въобще не му плащат, а за сънародници (нашият учител е бежанец от Тракия вследствие на нападенията на българите) обучението е съвсем безплатно. Учителят се оплаква, че заради интриги на недоброжелатели му спрели църковната субсидия с хляб. Недостигът на средства го заставя не само да се бори за всеки ученик и за доброто име на школата, но и да работи допълнително. На нетърпелив родител обяснява, че е нужно време детето да се адаптира и обучението да даде видими резултати; роптае срещу нелоялен колега, който примамва учениците му[12], оплаква се за това на патриарха, чийто служител пък покровителства конкурентен преподавател; друг конкурент пък го заплашва със съд. Анонимният учител заработва допълнително като преписвач и издател, виждаме го да продава и купува книги, пазарейки се за цената; понякога дава, или взема на заем книги[13]; друг път изпраща на приятели и покровители собствени творби. Той използва и рекламни трикове. В писмо до мистик Теодор заявява, че има намерение да възложи на учениците си да съчинят стихове в негова чест, които да разлепят из столицата. Така с един мах печели разположението на мистика и прави реклама на школата си[14]. Други учители са по безскрупулни и срещу съответно заплащане пишат упражненията на учениците[15]. Теодор Иртакин също има проблеми с нередовно плащане и изкарва допълнително пари, правейки преписи, макар да се радва на влиятелни покровители и възпитаници[16]. Когато на Йоан Мавропод се наложило да продаде родния си дом в столицата, император Константин Мономах го откупил и му го върнал[17].

 

Някои интересни наблюдения върху географията на учеността и социалния произход и положение на учените хора ще ни помогнат да добием по-пълна представа за тях. Анализ на Каждан на авторите от IX-X в. показва, че 36 от тях се трудят в Константинопол, 11 и в столицата и в провинцията и само 9 изцяло в провинцията[18]. „Свещената грамота“ до голяма степен се възприема като нещо естествено сред върхушката на ромейското общество (неслучайно от тази социална група има най-много представители с по-високо образование), но за голяма част от низините „йера грамота“, макар и достъпна, не е задължителна и в мнозинството от случаите е най-високата степен на образованост, до която могат да стигнат, а понякога се възприема вероятно като излишно разточителство. Малкото примери за високообразовани хора от низините илюстрират това съждение – такива са Висарион Никейски, чиито родители изкарвали прехраната си с ръцете си и не били знатни и известни, Мануил Оловол, чийто дядо бил шапкар, а баща му търговец на вино, Антоний Касимат – син на обущар, Стефан Нови, Михаил Аталиат[19], Йосиф Ракендит[20]. Немският изследовател Бек, анализирайки състава на писателите през цялата история на Византия, отбелязва, че около 20% от тях са дворцови служители и аристократи, 30% принадлежат към висшия църковен клир и около 15% са професионални учители, а Татяна Кущ в анализ на интелектуалците от къснопалеологовия период отбелязва, че повече от 30% от тях принадлежат към висшата знат, като много от тях са се издигнали благодарение на собствените си способности, а други произлизат от наскоро установени аристократични родове, като Нотара, 50% са интелектуалците, имащи отношение към църковните структури, а според Шевченко за XIV в. този процент е 55[21]. Приблизително същото е съотношението и при писателите от X в. по Каждан. Според него 23 са светски лица, а от останалите 27 шестима са служили в гражданската администрация преди да приемат духовен сан[22]. От изследването на Кущ впечатляват данните за продължителността на живота на интелектуалците – от 44 души, на които са известни датите на рождение и смърт, на възраст между 40 и 50 г. са починали двама, 30 живеят над 70 г., а четирима надхвърлят 90, като средната продължителност на живота е около 72 г. Според изследователката до известна степен тази особеност се дължи на факта, че мнозина интелектуалци добиват известност в зряла възраст, когато публикуват и основните си трудове, докато други многообещаващи умове не са имали възможност да разгърнат потенциала си и са починали рано. Такива според Димитър Кидон са Раден и Синадин Астри, Теодор Антиохит според Йоан Хортасмен, Йоан Гавра според брат му Михаил, от по ранни времена – Никифор, син на Роман Диоген, според Ана Комнина, който бил екзекутиран от баща й заради метеж[23].

 

Общо преподавателите са наричани „педевт“, „педагог“ и „дидаскал“, а според преподаваните дисциплини, и вероятно образоваността им, се делят на „граматисти“ – преподаватели по „свещена грамота“, „граматици“ – преподаватели по граматика, „ритори“ – по риторика и „философи“, които минават за хора усвоили всички тънкости на науките и познанието. Преподавателите в „енкиклион педия“ са наричани „майстори“ – гръцко произношение на латинската дума „магистър“, която също означава „наставник“, „учител“, както и гръцката „дидаскал“.

В началото на разглеждания от нас период заварваме ромейското образование в сериозно запустение и както отбелязва Лемерл съхраняването и предаването на знанията е зле обезпечено[24], което е видно и от анализа му на ръкописите от периода VI-VIII в.[25]. Късна легенда от средата на IX в. свързва упадъка на образованието с името на първия иконоборчески император Лъв III, който в деветата година от своето управление изгорил държавното учебно учреждение при Халкопратия, което съществувало още от времето на Теодосий II, заедно с преподавателите. Каква е реалната съдба на това училище можем да гадаем, но е сигурно, че през IX в. то е само блед спомен, а по-ранни автори като патриах Никифор и Теофан Изповедник не казват нищо за закриването му. Първият свързва упадъка на образованието с времето предшестващо Лъв III, сочейки като причина за това политическата нестабилност, а вторият говори за безредиците и репресиите над иконопочитателите след свалянето на иконата на Христос, която била над Медната порта без да споменава нищо за близкото училище[26]. Възможно е то действително да е изгоряло, без значение умишлено, или не, и впоследствие да не е възстановено. На практика няма данни, че през VIII в. философия и квадривиум се изучават в Константинопол, изключая вече споменаваното житие на патриарх Никифор от дякон Игнатий. То обаче е доволно неопределено и е възможно Игнатий да приписва на учителя си образованост, която по негово време вече не е такава рядкост, или патриарха е получил образованието си другаде, а не в “царствения град”. Ако не за липсата, то за слабото разпространение на тези дисциплини, обаче имаме доста примери: Йоан Дамаскин никога не е учил в Константинопол, в родния му Дамаск го обучава някакъв калабрийски монах[27]; Стефан Сурожски по време на странстванията си среща някакви философи и ритори в Атина; странстванията на Лъв Математик в търсене на знания са повече от показателни[28]. Все пак имаме данни за едно учебно учреждение в Константинопол, където се преподава право в края на VIII – нач. на IX в. в Сфоракиу[29]. Идеологическия сблъсък между иконоборци и иконопочитатели води до постепенно реабилитиране на „елинската мъдрост“, в която и двете страни търсят аргументи за правотата си, когато не ги намират в Светото писание. Обаче трябва да имаме предвид, че по онова време „елин“ е равнозначно на „езичник“ и мнозина се боят от „елинизма“ сравнявайки го със скрито зло и отрова[30]. През 30-те години на IX в. Лъв Математик преподава в школа при църквата „Св. 40 севастийски мъченици“, намираща се на Меса между хиподрума и форума на Константин[31]. Продължителя на Теофан и други автори ни  навеждат на мисълта, че още по това време школата на Лъв Математик е субсидирана от държавата[32]. През 50-те години на IX в. в столицата по настояване на логотет Теоктист Константин-Кирил преподава философия[33].

За пръв път след повече от вековно прекъсване държавата създава изцяло поддържано от нея учебно заведение, това в Магнавра. Продължителят на Теофан, който е най-надеждния източник по въпроса, поставя началото на дейността му след похода срещу арабите през 863 г., а общо взето изворите са единодушни, че то е основано по инициатива на кесар Варда, вуйчо на император Михаил III. В училището има четири катедри: по философия, геометрия, астрономия и граматика. Първата е поверена на Лъв Математик, който поне до началото на 869 г. е все още жив, останалите съответно на Теодор, Теодигий и Комит. Кедрин вместо Теодор като преподавател по геометрия сочи Сергий и отбелязва, че обучението е безплатно за всички желаещи[34]. При самостоятелното управление на Константин Багренородни в средата на X в. тази школа е все още действаща. От Продължителя на Теофан знаем, че съществуват същите четири катедри, както и по-рано. По философия преподава протоспатарий и мистик Константин, който е най-учения човек в сената – впоследствие назначен за епарх на мястото на Теофил Еротик, по риторика – митрополита на Никея Александър, по геометрия – патриций Никифор, зет на Теофил Еротик, по астрономия – асикрит Григорий. Императорът полага големи грижи за учениците, споделя с тях трапезата си и им купува учебни пособия[35]. Каква е по-нататъшната съдба на това учебно заведение не знаем. Можем да предполагаме, че то е прекратило дейността си по времето на Василий II. Именно с неговото управление Псел и Ана Комнина свързват началото на пренебрежението към учеността. Йоан Геометър, който безспорно няма причини да харесва императора, също се изказва неласкаво за състоянието на образованието по това време – “невежество цари у нас и пиянство”[36]. При Василий I е построена т. нар.  Нова църква, при която се преподава „енкиклион педия“[37].

Междувременно през 20-те г. на X в. в Константинопол действат поне четири частни школи, преподаващи „енкиклион педия“, сред които и тази на вече познатия ни анонимен учител на когото дължим информацията[38]. От житието на Атанасий Лавърски, или Атонски, с мирско име Авраамий, научаваме за някои реформи в сферата на частното образование. Във всеки случай реалности от школския живот, които не са отразени от анонимния учител, и въобще как се става учител. Авраамий пристига в Константинопол вероятно в самия край на управлението на Роман Лакапин и постъпва в школата на майстор Атанасий, чиято титла е „глава на училището“, комуто били подчинени „педевти“. У анонимния учител не срещаме аналог на подобна усложнена структура. Тя може да се дължи на популярността на Атанасий, който изглежда ръководи доста по-голямо училище, въобще на засиления интерес към знанието, на намесата на държавата, или на комбинация от трите фактора. След като показва усърдие и успехи в усвояването на науките Авраамий е избран от учители и ученици за „учител след учителя“, вероятно нещо като заместник учител, или младши преподавател. След още някое време, отново по общо решение на учители и ученици, но този път с одобрението на император Константин Багренородни, е избран за пълноправен учител, но не в същото училище, тъй като общият (на Авраамий и бившите му съученици) учител още преподавал. Преместването на Авраамий в ново училище повлякло и част от учениците на стария Атанасий, което довело до раздор между двамата (както вече знаем обичайно явление между конкурентни преподаватели с обичаен повод)[39].

По времето на Константин Багренородни действа граматическа школа при църквата “Св. Богородица Халкопратийска”. Упоменавания за нея имаме до 70-те г. на XI в. Псел преподава философия при църквата “Св. Петър”, чиято школа просъществувала поне до 80-те г. на XI в. Освен тях, пак благодарение на Псел знаем и за поне две школи, в които се преподава “свещена грамота”. Едната при Нарсийския манастир, която продължила съществуването си и през XII в., където Псел започва своето учение, а по-късно там се замонашава, а другата при “Св. Богородица Дякониса”[40]. Подобна школа действа и при Студийската обител. По времето на Василий II там получават началното си образование братята Исак и Йоан Комнини[41]. В началото на IX в., когато е основана, школата  е доволно скромна и се ръководи от един монах-учител, комуто сборника с епитимии препоръчва да се отнася към децата с любов и търпение, иначе го очаква наказание от сто поклона до земята, пост и отлъчване за една седмица[42].

Един от популярните преподаватели през 30-те години на XI в. е Йоан Мавропод. Занятията провежда у дома си напълно безплатно, тъй като счита за грешно да взима пари за благородно занятие като възпитанието на младежта и да търгува с науката, а организацията на училището напомня за школата майстор Атанасий, тъй като Мавропод споменава, че вземал отношение в споровете между учители и ученици[43]. В края на 30-те г. на XI в. се оттегля в манастир, а двама от най-видните му ученици се заемат с преподаване. Михаил Псел обучава философите, а Йоан Ксифилин юристите. Между учениците на двамата се разгаря съревнование в което всяка от двете групи настоява за откриване на училище начело със своя учител. Константин Мономах решава да удовлетвори желанията и на двете страни, създавайки две катедри – на първо време философска начело с Псел, а скоро след това и юридическа ръководена от Ксифилин. Това става в периода между 1044 и 1047 г. На Псел е присвоено званието “ипат на философите” и съответстваща държавна издръжка, чийто размер не знаем. Философската школа се помещава в портика на Ахил – вероятно покритата колонада между хиподрума и бившите бани на Зевксип, при Халкопратия и св. Петър. Ксифилин пък е удостоен със званието “номофилак”, а школата му е настанена при новопостроения храм св. Георги в Мангана. Той получава държавна издръжка в размер на четири литри злато годишно, копринена дреха, храна и великденски подарък. Формално учението е безплатно за всички желаещи, но подаръците в знак на уважение към учителя не са забранени[44]. Скоро настъпва сериозен обрат. Константин Лихуд е свален от власт и принуден да стане монах (събитието се датира приблизително преди смъртта на императрица Зоя в 1050 г.). По предварителна договорка покровителствания от него интелектуален кръг следва примера му. Мавропод успешно е отстранен от столицата като му е поверена епископската катедра на Евхаит. Ксифилин става монах след злобен донос срещу него. В негова защита с апология излиза Псел, който никак не бърза да изпълни договорката с приятелите си и да се замонаши. Едва към края на 1054 г., когато Константин Мономах е на смъртно ложе, той не вижда друг изход и става монах, но скоро след смъртта на василевса възвръща позициите си[45]. Впоследствие Лихуд и Ксифилин след смъртта на Михаил Кируларий са последователно патриарси. Последният умира през 1075 г. По това време почива и Мавропод. Наскоро след това и Псел се оттегля от активна деятелност. Според Любарски Псел починал към 1097 г.[46].

След оттеглянето на Псел на длъжността ипат на философите е назначен Йоан Итал. Родом от южна Италия към 1050 г. с баща му се преселили в столицата, където става ученик на Псел. По-късно, по времето на Михаил VII, Псел и Итал провеждат научни диспути при двора[47].

Идването на власт на Комнините през 1081 г. води до промяна в политиката за общественото образование. Още от началото на управлението на Алексий I Комнин прозира стремежа то да бъде предадено изцяло в ръцете на църквата. Първата жертва на новата образователна политика е ипатът на философите Йоан Итал. През 1082 г. той е осъден от църковен събор, а длъжността му заема Теодор Смирненски[48]. През 1107 г. Алексий I издава две новели с които учредява нови четири учителски длъжности, като всички са църковни. За една от тях, обаче има данни, че се назначава с одобрението на императора, а именно майстора на риторите. Другите длъжности са за учители по евангелие, по апостол и по псалтир. Освен това с новелите се вменяват на учителите две задължения – да проповядват вярата и да доносничат на патриарха за настроенията сред населението. През 1117 г. отново от църковен събор е осъден ученика на Йоан Итал Евстратий Никейски, а сред подписалите присъдата срещаме името на познатия ни ипат на философите Теодор Смирненски[49].

Един от видните преподаватели през втората четвърт на XII в. е Михаил Италик, който последователно заема длъжностите учител по псалтир, учител по апостол и учител по евангелие. Последната длъжност е наричана и вселенски учител. Преподавателската деятелност на споменатите длъжности не се изчерпва само с тълкование на Писанието, но включва и дисциплини от “енкиклион педия”. Към 1147 г. той вече е митрополит на Филипопол. Въобще през XII в. преподавателската практика е път към получаване на доходоносна църковна длъжност и в това отношение Италик не е изключение[50]. Но дори под контрола на църквата образованите хора не са застраховани от изпадане в ерес. На съборите през 1156 и 1157 г. са осъдени майстора на риторите Михаил, учителя по апостол Никифор Василаки и дякона при св. София Сотирих, който е спряган за патриарх на Антиохия[51]. Към 1165 г. отново срещаме длъжността ипат на философите, но вече в ръцете на църквата. В слово по случай заемането на поста Михаил Анхиал отбелязва възраждането й след дълго забвение, вероятно от времето на Теодор Смирненски тя не е заемана от никого. През 1170 г. Михаил Анхиал става патриарх, а длъжността ипат на философите е поверена на дякона и хартофилак на великата църква Теодор Ириник, който през 1214 г. също се окичва с патриаршеско достойнство[52].

Имаме информация за поне две учебни учреждения в Константинопол през XII в. Едното е орфанотрофиона (сиропиталище), който е изцяло на държавна издръжка, създаден от Алексий I при храма св. Павел, където сираците получават общо възпитание, т. е. “енкиклион педия”[53]. Другото е при църквата св. Апостоли от края на века, където също се провежда курс по “енкиклион педия”, но описанието, което ни е оставил Николай Месарит позволява да предполагаме и преподаване на “йера грамота”. Освен ученици, които си преглеждат записките, или ги заучават наизуст, той споменава и за такива, които се учат да смятат по пръстите и за всяка грешка моментално следва наказание. Тук се провеждат и научни дискусии, които понякога стигат до бой, а понякога спорът е отнасян до патриарх Йоан Каматир, който има последната дума[54].

След превземането на Константинопол от латините през 1204 г. император Балдуин се опитва да създаде висше училище, като преподавателския състав трябва да бъде осигурен от Парижкия университет, но планът му е посрещнат без особен ентусиазъм. Университетът се ограничава само с осигуряване обучението на 20 ромейски клирици, които след това трябва да се върнат в родината си. Така планът за латинизация претърпява неуспех още в зародиш.

Част от ромейската интелигенция бяга в Мала Азия, където императорите от династията Ласкарис създават Никейската империя и покровителстват учените. В началото обаче няма ясно обособен “център на учеността” и това е видно от биографията на Никифор Влемид. Родителите му бягат от Константинопол в Бурса, където той получава началното си образование при някой си Монастириот, който впоследствие става митрополит на Ефес. Риторика учи в Никея, диалектика в Смирна при ипата на философите Димитър Карик. После учи в Ефес и накрая в Скамандър при някой си Продром, вероятно един от популярните педагози от началото на XIII в. Иларион Продром. Впоследствие Влемид също започва да преподава, като сред учениците му са Теодор II Ласкарис, Григорий Кипърски, Георги Акрополит. През 50-те години на XIII в. Влемид преподава в школата при основания от него Имафийски манастир край Ефес, а Теодор II основава школа при църквата св. Трифон в Никея, където занятията водят Епсаптериг, Андроник Франкопул и Михаил Сенахерим, който за времето си е сред най-прославените коментатори на Омир. Влемид оставя в наследство учебни пособия по диалектика и физика, и две по география, от които едното е елементарно, а другото за напреднали. Чертежи и рисунки онагледяват текстовете му.

След като ромеите си връщат Константинопол, Михаил VIII създава държавно учебно учреждение, където Георги Акрополит преподава аристотеловата философия и математика по Евклид и Никомах[55]. Григорий Кипърски, един от учениците на Акрополит, отбелязва, че учителя му не следвал установения ред в преподаването на предметите, тъй като разглеждал аристотеловата логика преди занятията по риторика, една новост, която впрочем не се наложила. От този период вероятно съществува традицията това училище да е под опеката на великия логотет, като някои от заемащите този пост лично преподават, например Акрополит и Теодор Метохит. След съдебната реформа на Андроник III школата минава под надзора на един от четиримата велики съдии. Последните сведения за държавното учебно учреждение се отнасят към XV в., когато Георги Куртесис е назначен за вселенски съдия. По това време то вероятно се помещава при манастира Йоан Предтеча. До тогава Куртесис като частен учител преподава у дома си на гърци и италийци. След Флорентийския събор е сменен на длъжността вселенски съдия от Йоан Аргиропул[56].

Заради униатските пристрастия на Акрополит, паралелно с държавното училище е създадена школа под егидата на патриаршията, която тогава е оглавявана от Герман III (1265-1266 г.). Отначало тя се помещава при орфанотрофия основан от Алексий I, а към началото на XV в. при Студийския манастир, чиято школа значително се е разрастнала в сравнение с началния й период. През XV в. в нея преподават 30 учители. Първият ръководител на школата при патриаршията е Мануил Оловол, когото величаят като “ритор на риторите”, не е много ясно, но изглежда, че това е нова титла, заместваща старата “майстор на риторите”. В средата на XIV в. начело на школата е Теодор Мелитениот, който е наречен “учител на учителите”, вероятно заместила по-ранната титла “вселенски учител”. През XV в. я ръководят Йосиф Вриений, Никифор Калист Ксантопул и Матей Камариот, който остава на поста и след падането на Константинопол през 1453 г.[57].

През 70-те и 80-те години на XIII в. отново срещаме титлата “ипат на философите”, носена от Йоан Педиасим. Той същевременно заема и други църковни длъжности, а преподавателската му дейност, освен с Константинопол, се свързва и с Охрид и Солун[58]. Максим Плануд е сред най-популярните учители от края на XIII в. От 80-те години той преподава в школата при манастира Акаталипта. При него учат видни впоследствие преподаватели като Тома Магистър, Мануил Мосхопул, Георги Лакапин, Меркурий и Йоан Захарий Актуарий. Последните двама са известни медици. Не е ясно кога и при какви обстоятелства Плануд е изучил латинския, но преподаването на този език е една от характеристиките на школата му. Плануд преподава всички предмети от “енкиклион педия”, пише коментари, съставя учебни пособия, издирва стари ръкописи, сравнява ги, подлага ги на филологическа критика и ги редактира[59].

Някои от учителите от края на XIII – началото на XIV в. добиват значителна популярност. Илия преподава риторика и се ползва от протекцията на логотета на геникона Теодор Музалон, благодарение на когото му е отпусната държавна издръжка. Халкоматопул пък получавал издръжка по протекцията на Никифор Хумн. Известни преподаватели по граматика са Мануил Мосхопул и Георги Лакапин, по риторика Теодор Иртакин и Йоан Глика, бъдещ патриарх, по философия Йосиф Ракендит, Мануил Вриений пък преподава предметите от квадривиума, още Теодор Метохит, Константин Лукит, Никифор Григора[60]. Една от крупните фигури в областта на образованието през втората половина на XIV в. е Димитър Кидон, възпитател на не едно поколение държавници, учени и преподаватели. Негов ученик е Георги Гемист Плитон през чиято школа в Мистра през XV в. пък минават Георги Куртесис, Висарион Никейски, Марк Евгеник, Михаил Апостолий. В края на XIV в. особено популярна е школата на Мануил Хрисолор и племенника му Йоан, който го наследява, когато заминава да преподава във Флоренция. По-късно Йоан Аргиропул също преподава във Флоренция и Падуа, където същевременно учи[61].

 

 

 

Използвана библиография:

Бартольд В.В. Сочинения в IX томах. Том IX. Работы по истории Востоковедения, изд. „Наука“, Москва, 1977 г.

Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г.

 

Гийу, Андре, Византийская цивилизация, изд. „У – Фактория“, Екатеринбург, 2005 г.

Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Наука“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г.

Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Система образования“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г.

Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г.

Гуревич, Арон Яковлевич, Средневековый мир. Культура безмолвствующего большинства, изд. „Искусство“, М., 1990 г.

 

Иванов, Сергей, В поисках Константинополя, изд. “Вокруг света”, Москва, 2011 г.

 

Каждан, Александър Петрович, „Богословие“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г.

Каждан, Александър Петрович, История византийской литературы (650-850 гг.), изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2002 г.

Каждан, Александър Петрович, История византийской литературы (850-1000 гг.), изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2012 г.

Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г.

Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г.

Кардини, Франко, Европа и ислам. История непонимания, изд. „Александрия“, Санкт Петербург, 2007 г.

Кущ, Татьяна, На закате империи: интеллектуальная среда поздней Византии, изд. Уральского университета, Екатеринбург, 2013 г.

 

Латински извори за българската история, том 2, съст. Дуйчев, Войнов, Лишев, Примов, изд. на БАН, С. 1960 г.

Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г.

Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г.

Литаврин, Генади, “Възпитание и образование” в Как са живели византийците, изд. “Наука и изкуство”, С. 1984 г.

 

Медведев, Игорь Павлович, Византийский гуманизм XIV – XV вв., изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 1997 г.

 

Петрушенко, Леонид Авраамиевич, Повседневная жизнь средневековой Европы, изд. „Молодая гвардия“, М., 2012 г.

Поляковская, М. А., Чекалова, А. А., Византия: быт и нравы, изд. Уральского университета, Свердловск, 1989 г.

Поньон, Эдмон, Повседневная жизнь Европы в тысячном году, изд. „Молодая гвардия“, М., 1999 г.

 

Самодурова, Зинаида Гавриловна, „К вопросу о существовании монастырских школ в Византии VIII–XII вв.“ във Византийский  временник, том 56, 1995 г.

Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ във Византийский временник, том 51, 1990 г.

Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ (окончание) във Византийский  временник, том 52, 1991 г.

Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г.

Скабаланович, Николай Афанасьевич, „Византийская наука и школы в XI в.“ във Византийское государство и Церковь в XI в., кн. 2, изд. „Олега Абышко“, Санкт Петербург, 2004 г.

 

 

 

Интернет ресурси:

http://www.vostlit.info/Texts/rus3/Honiat_3/frametext5.htm

http://www.vostlit.info/Texts/rus5/TheophCont/frametext4.htm

http://www.vostlit.info/Texts/rus5/TheophCont/frametext65.htm

http://www.vostlit.info/Texts/rus8/Villani_G/frametext112.htm

http://www.bogoslov.ru/text/2614640.html

http://www.pravoslavieto.com/life/12.04_sv_Joan_Damaskin.htm

 

[1] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 72.

 

[2] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 218-223, 234-237; Латински извори за българската история, том 2, съст. Дуйчев, Войнов, Лишев, Примов, изд. на БАН, С. 1960 г., стр. 323; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 396; Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 404-405.

 

[3] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 66; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 396; Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 170-171.

 

[4] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 370-371.

 

[5] Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Система образования“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 355; Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 66.

 

[6] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 366.

 

[7] Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 222; в палеологова Византия с понятието „театър“ се означават интелектуални кръжоци, където се обсъждат най-разнообразни теми, провеждат се литературни четения и т. н. (Кущ, Татьяна, „Интеллектуальные кружки“ в На закате империи: интеллектуальная среда поздней Византии, изд. Уральского университета, Екатеринбург, 2013 г., стр. 138-151).

 

[8] Литаврин, Генади, “Възпитание и образование” в Как са живели византийците, изд. “Наука и изкуство”, С. 1984 г., стр. 129.

 

[9] Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Система образования“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 355-356.

 

[10] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 57.

 

[11] Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г., стр. 237.

 

[12] За подобна практика имаме сведение и от Михаил Псел. В писмо до протоасикрит Аристин, той му съобщава, че сина му и някои други спрели да посещават водения от Псел курс по риторика и отишли при друг преподавател. Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 392.

 

[13] През средните векове на книгата се гледа като на занаятчийски инструмент. Никифор Хумн например пише, че учен без книги е като занаятчия, който не познава инструмента на своя занаят (Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 410). Книгата е доволно скъпо изделие и не всеки може да си го позволи. В зависимост от обема и качеството на ръкописа, може да струва от няколко до няколко десетки номизми (респ. перпери), а луксозните богато илюстрирани издания могат да стигнат до няколко стотин (Гийу, Андре, Византийская цивилизация, изд. „У – Фактория“, Екатеринбург, 2005 г., стр. 323). Множество свидетелства показват, че учените хора понякога сами преписват необходимите им книги, които са взели на заем, било от частно лице, или манастирска библиотека, а понякога от императорската, или патриаршеската библиотеки. Не са редки случаите в които някои лица завещават библиотеките си на някой манастир понякога с условие да бъдат ползвани свободно от наследниците им, или от учениците в школата при манастира (Литаврин, Генади, “Възпитание и образование” в Как са живели византийците, изд. “Наука и изкуство”, С. 1984 г., стр. 130; Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 408; Кущ, Татьяна, На закате империи: интеллектуальная среда поздней Византии, изд. Уральского университета, Екатеринбург, 2013 г., стр. 101; Медведев, Игорь Павлович, Византийский гуманизм XIV – XV вв., изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 1997 г., стр. 34). Григорий Кипърски например се оплаква, че поради бедност сам преписва интересуващите го съчинения, въпреки грозния си почерк, но пък има и примери за достатъчно богати хора, като Теодора Раулина, племенница на Михаил VIII, и Теодор II Ласкарис, които сами извършват преписи. Към ръкописите има и чисто естетически изисквания. Освен Григорий Кипърски, който се оплаква от почерка си, можем да споменем Йоан Ставракий, който преписал труд на Платон на широки листа стара неравна хартия, споделящ в писмо, че би предпочел да хвърли копието в огън, или вода, отколкото да го гледа сред книгите си (Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 411).

 

[14] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 365-368, 374.

 

[15] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 392; Иванов, Сергей, В поисках Константинополя, изд. “Вокруг света”, Москва, 2011 г., стр. 288-289.

 

[16] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 401.

 

[17] Скабаланович, Николай Афанасьевич, „Византийская наука и школы в XI в.“ във Византийское государство и Церковь в XI в., кн. 2, изд. „Олега Абышко“, Санкт Петербург, 2004 г., стр. 185.

 

[18] Каждан, Александър Петрович, История византийской литературы (850-1000 гг.), изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 347.

 

[19] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ (окончание) във Византийский  временник, том 52, 1991 г., стр. 45.

 

[20] Литаврин, Генади, “Възпитание и образование” в Как са живели византийците, изд. “Наука и изкуство”, С. 1984 г., стр. 128.

 

[21] Кущ, Татьяна, На закате империи: интеллектуальная среда поздней Византии, изд. Уральского университета, Екатеринбург, 2013 г., стр. 61-62, 90.

 

[22] Каждан, Александър Петрович, История византийской литературы (850-1000 гг.), изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 345.

 

[23] Кущ, Татьяна, На закате империи: интеллектуальная среда поздней Византии, изд. Уральского университета, Екатеринбург, 2013 г., стр. 47-48; Медведев, Игорь Павлович, Византийский гуманизм XIV – XV вв., изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 1997 г., стр. 20; Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр.368. Аналогична средна продължителност на живота на интелектуалците през комниновата епоха дават Поляковская и Чекалова (Поляковская, М. А., Чекалова, А. А., Византия: быт и нравы, изд. Уральского университета, Свердловск, 1989 г., стр. 150).

 

[24] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 121.

 

[25] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 107-110.

 

[26] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 135-136.

 

[27] http://www.pravoslavieto.com/life/12.04_sv_Joan_Damaskin.htm.

 

[28] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 151, 216-218.

 

[29] Вероятно школата при църквата „Св. Теодор Тирон“ вдясно от Меса и форума на Константин в която през XI в. преподава Евстратий Никейски. Нямаме основания да предполагаме непрекъсната преподавателска дейност в нея за целия период IX – XI в., но можем да предполагаме поне някакви традиции в преподаването на това място.

 

[30] Такова е мнението на Константин Сицилийски – ученик на Лъв Математик, който засипва с хули учителя си. И все пак се намират достатъчно хора, които го порицават за позицията му (Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 252-255). Същото отрицание на „елинската мъдрост“ се среща и в житието на Никифор Латмоски, чието учение се отнася към управлението на Роман Лакапин (Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 360). Подобно отношение, което Поньон нарича „проблем с античните автори“, виждаме и на Запад (Поньон, Эдмон, Повседневная жизнь Европы в тысячном году, изд. „Молодая гвардия“, М., 1999 г., стр. 224-225). Все пак голяма част от по-образованите хора се придържат към по-умерена позиция. Те разделят античното наследство на приемливо и неприемливо за христианина. Такава е позицията на Йоан Мавропод, такава е и на ученика му Михаил Псел (Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 383). И тя ще остане доминираща в образованието още векове наред.

 

[31] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 220; Вероятно същата школа споменава Йоан Мавропод през XI в. в една от епиграмите си. Тогава тя участвала в междуучилищни състезания по схедография (Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 389). И тук виждаме една традиция в преподаването, която се корени в IX в.

 

[32] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 220, 222.

 

[33] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 234-237.

 

[34] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 230-232;

http://www.vostlit.info/Texts/rus5/TheophCont/frametext4.htm.

 

[35] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 390-391;

http://www.vostlit.info/Texts/rus5/TheophCont/frametext65.htm.

 

[36] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 372-373.

 

[37] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 390.

 

[38] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 367.

 

[39] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 380-382.

 

[40] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 386, 392-393.

 

[41] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Социальный состав учащихся Византии VII–XII вв.“ (окончание) във Византийский  временник, том 52, 1991 г., стр. 36.

 

[42] Лемерль, Поль, Первый византийский гуманизм, изд. „Свое издательство“, Санкт Петербург, 2012 г., стр. 150.

 

[43] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 392; Скабаланович, Николай Афанасьевич, „Византийская наука и школы в XI в.“ във Византийское государство и Церковь в XI в., кн. 2, изд. „Олега Абышко“, Санкт Петербург, 2004 г., стр. 194-195; Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г., стр. 237.

 

[44] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 395-396; Гранстрем, Евгения Эдуардовна, „Система образования“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 355; Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 169-171; Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г., стр. 218-219.

 

[45] Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г., стр. 223-224.

 

[46] Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г., стр. 228-230.

 

[47] Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 172; Безобразов, П. В., Любарский, Я. Н., Две книги о Михаиле Пселле, изд. „Алетейя“, Санкт Петербург, 2001 г., стр. 226.

 

[48] Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 172; Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 67.

 

[49] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 398; Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 67-68; Каждан, Александър Петрович, „Богословие“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 366.

 

[50] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 69.

 

[51] Каждан, Александър Петрович, „Богословие“ в Наука и образование, гл. 16 от История Византии, том 2, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 366-367; Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 174.

 

[52] Самодурова, Зинаида Гавриловна, „Школы и образование“ в Культура Византии. Вторая половина VII – XII в., М., 1989 г., стр. 398.

 

[53] Каждан, Александър Петрович, Книга и писатель в Византии, изд. „Наука“, Москва, 1973 г., стр. 57.

 

[54] За разлика от Месарит, който превъзнася учеността на Йоан Каматир, Никита Хониат се изказва доста по-скептично за него; Каждан, Александр Петрович, „Школа и наука“ в Никита Хониат и его время, изд. „Дмитрий Буланин“, Санкт петербург, 2005 г., стр. 174-175.

 

[55] Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 219-222.

 

[56] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 395-396, 404, 410.

 

[57] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 406-409.

 

[58] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 403.

 

[59] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 398-400; Липшиц, Елена Эммануиловна, „Наука и образование“ в История Византии, том 3, изд. „Наука“, Москва, 1967 г., стр. 222-224.

 

[60] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 403-404, 410.

 

[61] Гукова, Сания Нуховна, „Школа и образование в поздней Византии“ в Культура Византии XII – первая половина XV в., М., 1991 г., стр. 404, 406.

 

 

 


[ПОДКАСТ] Ангел Златков посети Лондон, Белград, Скопие и Атина в търсене на документи за нашата история

Проект: ВИртуално и експериментално ВАлидиране на акустичните емисии на подвижен ж.п. състав за ЕКОлогичен транспорт – ВиВаЕко

$
0
0

Всички видеа от „Седмица на бенефициентите на ФНИ“ 2019 г. ще бъдат качвани периодично в тази страница – https://nauka.bg/fni-sedmica-beneficienti-2019/

Проф. д-р Георги Тодоров, Технически университет – София

Проект: Човекът като физиологичен източник на влошаване на качеството на въздуха и условията на комфорт в обитаеми неиндустриални вътрешни среди (AIRMEN)

$
0
0

 

Доц. д-р мат. инж. Детелин Марков, Технически университет – София

Всички видеа от „Седмица на бенефициентите на ФНИ“ 2019 г. ще бъдат качвани периодично в тази страница – https://nauka.bg/fni-sedmica-beneficienti-2019/

Проект: Магнитни полета и активност при звезди със средна маса след стадия на червените гиганти

$
0
0

Проф. д-р Ренада Константинова-Антова, Институт по астрономия с НАО при БАН

Проект: Разработка на метод за оценка на радиотерапевтичните планове на основата на радиобиологични критерии

$
0
0

Проф. дфзн Добромир Пресиянов, СУ „Св. Климент Охридски“

Всички видеа от „Седмица на бенефициентите на ФНИ“ 2019 г. ще бъдат качвани периодично в тази страница – https://nauka.bg/fni-sedmica-beneficienti-2019/

Viewing all 3185 articles
Browse latest View live